Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merevägi planeerib ligi 800 osalejaga miinitõrjeoperatsiooni

Miinitõrje
Miinitõrje Autor/allikas: foto: mil.ee

Selleaastane miinitõrjeoperatsioon hõlmab erinevaid merealasid üle Eesti - Sõrve säärest kuni Tallinnani välja, rääkis mereväe laevastiku ülem kaptenleitnant Peeter Ivask.

Täna Tallinnas peetaval rahvusvahelise miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit konverentsil lepivad mereväelased liitlas- ja partnerriikidega kokku Eestis 11. kuni 25. maini kestva ürituse üksikasjades.

Tänavu maikuus Eestis toimuval Open Spiritil osaleb kokku kuni 800 kaitseväelast ligi 15 erinevast liitlas- ja partnerriigist. Eesti mereteedel olevate ajalooliste lõhkekehade kahjutuks tegemisse kaasatakse mitmed tuukrimeeskonnad ning pea 20 erinevat sõjalaeva. Open Spiriti tegevuspiirkonnad jaotuvad Tallinna, Hiiumaa, Saaremaa ja Muhu lähistele. Rahvusvaheliste sihtüksuste ülesanneteks on lõhkekehade avastamine, kaardistamine ja hävitamine.

"Võib arvata, et liitlaste suur huvi on tingitud meie merekeskkonnast, kuhu on maailmasõdade jooksul vette lastud arvukalt meremiine. Open Spirit annab neile võimaluse oma väljaõpe ja tehnika proovile panna. Lisandväärtust pakub ka üksteise tundmaõppimine ja koostegutsemisvõime harjutamine," ütles kaptenleitnant Ivask.

Eestlaste korraldatavast Open Spiritist võtab osa ka NATO 1. alaline miinitõrjegrupp, miinitõrjeeskaadri Baltron laevad ning partnerid Rootsist Läänemere lõhkekehade ohutusnõukogust, kes aitavad laevadelt saadud teabe ja fotode põhjal lõhkekehad identifitseerida.

Viimase kahekümne aasta jooksul on Eesti vetest leitud ja kahjutuks tehtud üle 1200 lõhkekeha, milleks on peamiselt osutunud maailmasõdade ajast pärit meremiinid ning teised veepõhja sattunud lõhkekehad.

Balti riikide merevägede poolt korraldatav miinitõrjeoperatsioon Open Spirit sai alguse 1995. aastal. Igal aastal toimub ürituse raames maailmasõdade aegsete lõhkekehade kahjutuks tegemine erinevas Balti riigis. Möödunud aastal Lätis peetud Open Spiritil identifitseeriti kokku 56 ajaloolisest veealust lõhkekeha, nendest 34 Eesti mereväelaste poolt.

Toimetaja: Linda Eensaar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: