Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome kõrgeim halduskohus lubas Alkotaxi-juhtumi osapooltel edasi kaevata

Alkotaxi reklaam 2009. aastal.
Alkotaxi reklaam 2009. aastal. Autor/allikas: Anna Eksymä/Yle

Soome kõrgeim halduskohus tegi otsuse, mille kohaselt on nn Alkotaxi-juhtumi puhul nii prokuratuuril kui ka eestlasest ettevõtjal õigus teise astme kohtu poolt tehtud otsus edasi kaevata. Sisuliselt tähendab see seda, et edasikaebamise korral võtab kõrgeim halduskohus juhtumi menetlusse.

Helsingi teise astme kohus andis eelmise aasta aprillis osaliselt õiguse Eesti ettevõtjale, kes pakkus nn Alkotaxi teenust, mille kaudu said soomlased 2009. aasta suvel tellida veebipoe kaudu Eestist oma koju alkohoolseid jooke, vahendas Yle.

Sisuliselt leidis teise astme halduskohus, et veebipoest tellitud kergete alkohoolsete jookide - Soome mõistes tookord* kuni 4,7% - tellijale koju toimetamist poleks tohtinud keelustada.

Samas mõisteti eestlasest ettevõtja süüdi teistes seaduserikkumistes - raskes (soome juriidilises keeles törkeä - Toim) maksupettuses ja teiste ehk kangete alkohoolsete jookide puhul ka alkoholiseaduse rikkumises. Selle eest mõistis esimese astme kohus eestlasest ettevõtjale kaheksa kuu pikkuse tingimisi vabadusekaotuse.

Teise astme kohus leidis oma otsuses, et mõned Soome alkoholiseaduse sätted on osaliselt vastuolus Euroopa Liidu õigusega.

Teise astme kohtu hinnangul võiks kergete alkohoolsete jookide kaugmüük välisriikidest olla võimalik näiteks nii, kui alkoholiseaduses sätestataks kaugmüügile samad müügi- ja üleandmise piirangud ning ostja vanuse kontrollimise kohustus sarnaselt nõuetega, mis puudutavad tavalisi poode.

Soome sotsiaal- ja tervishoiuministeerium teatas tookord kommentaariks, et neil on kavas nimetatud kohtuotsuse sisuga põhjalikumalt tutvuda.

Ministeeriumist rõhutati, et praegune kohtuotsus ei muuda kuidagi hetkel kehtinud alkoholiseaduse sätteid ning kuna otsust saab edasi kaevata, võib seadusest tulenev lahendus probleemile tulla alles järgmisel aastal.

Nüüd tegigi kõrgeim halduskohus otsuse, et juhtum pole veel lõpuni käsitletud ning edasikaebamiseks on õigus kohtuvaidluse mõlemal osapoolel. Edasikaebamisõigus puudutab ainult alkoholiseaduse rikkumist, maksupettuse osas mingit uut arengut aset ei leidnud.

*Vahepeal on Soome alkoholiseadust olulisel määral muudetud - Toim.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: