Soome kõrgeim kohus: Alko monopol on EL-i õigusega kooskõlas

Alkotaxi reklaam 2009. aastal.
Alkotaxi reklaam 2009. aastal. Autor/allikas: Anna Eksymä/Yle

Soome kõrgeim kohus tegi neljapäeval eelotsuse nn Alkotaxi juhtumi asjus ja jõudis järeldusele, et Soome riiklik alkoholimonopol Alko ja Soome kunagised alkoholiseaduse sätted ei olnud Euroopa Liidu õigusega vastuolus.

Seega jäi Eesti päritolu ettevõtja Soome kõrgeima kohtu eelotsuse kohaselt süüdi alkoholiseaduse rikkumises, kui müüs alkohoolseid jooke Alkotaxi veebilehe kaudu eraisikutele Soomes, vahendas Helsingin Sanomat.

Eesti ettevõtja müüs 2009. aasta suvel veebipoe Alkotaxi kaudu Soomes elavatele eraisikutele umbes 9700 liitrit alkohoolseid jooke. Kui ostus oli veebilehel kokku lepitud, tõi ettevõtja joogid Eestist Soome ja toimetas ostjatele.

Kõrgeima kohtu hinnangul oli tegu regulaarse sündmustejadaga ning alkohoolsed joogid olid müüja valduses kuni üleandmiseni. Seega oli kohtu hinnangul Soome alkoholiseadusega keelatud jaemüügiga.

Eestlasest ettevõtja mõisteti juba varem süüdi teistes seaduserikkumistes - raskes (soome juriidilises keeles törkeä - Toim.) maksupettuses ja teiste ehk kangete alkohoolsete jookide puhul ka alkoholiseaduse rikkumises. Selle eest mõistis esimese astme kohus eestlasest ettevõtjale kaheksa kuu pikkuse tingimisi vabadusekaotuse.

Kõrgeima kohtu eelotsus keskendus paljuski sellele, et kas Soome tollane alkoholiseadus oli vastuolus Euroopa Liidu õigusega, nagu Eesti ettevõtja väitis. Kõrgeim kohus jõudis järeldusele, et nii Alko monopol kui ka jaemüügilubasid puudutav süsteem ei olnud vastuolus EL-i seadustega.

Kõrgeimasse kohtusse jõudis juhtum seetõttu, et Helsingi teise astme kohus oli eelmise aasta aprillis andnud osaliselt õiguse Eesti ettevõtjale.

Sisuliselt leidis teise astme halduskohus, et veebipoest tellitud kergete alkohoolsete jookide - Soome mõistes tookord* kuni 4,7% - tellijale koju toimetamist poleks tohtinud keelustada.

Teise astme kohus leidis oma otsuses, et mõned Soome alkoholiseaduse sätted on osaliselt vastuolus Euroopa Liidu õigusega.

Teise astme kohtu hinnangul oleks võinud kergete alkohoolsete jookide kaugmüük välisriikidest olla võimalik näiteks nii, kui alkoholiseaduses sätestataks kaugmüügile samad müügi- ja üleandmise piirangud ning ostja vanuse kontrollimise kohustus sarnaselt nõuetega, mis puudutavad tavalisi poode.

*Vahepeal on Soome alkoholiseadust olulisel määral muudetud - Toim.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: