Brüssel ei pea Soome soovi alkoholi kaugmüüki keelata põhjendatuks

Õlu.
Õlu. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjon leidis Soome olukorda analüüsides, et rahvatervist puudutavad argumendid pole piisav põhjus, et keelata alkoholi kaugmüük välismaalt. Kui Soome ministeeriumiametnikud võtsid Brüsseli seisukoha vastu jahmatusega, siis mõned rahvasaadikud - näiteks Koonderakonnast - peavad seda vabaduse võiduks.

Kuigi Euroopa Komisjon andis Helsingi päringule, kas rahvatervise huvides võiks alkoholi kaugmüüki välismaalt piirata, eitava vastuse, andsid eurovolinikud mõista, et saavad aru Soome rahvatervist tähtsustavatest lähtekohtadest ning soovitavad seetõttu loomingulist lahendust: luua veebist ostetud alkoholile eraldi jaotuspunktid, vahendas ajaleht Helsingin Sanomat.

"Sisuliselt tähendaks see, et välismaised müüjad saaksid Soomes vabalt veini ja viskit müüa, kui nad vaid korraldavad selle üleandmise - olgu see siis K-poodides või R-kioskites. See on nii lennukas ettepanek, et ma olen sõnatu," kommenteeris Komisjoni ettepanekut sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi kõrge ametnik Ismo Tuominen.

Ettepanek on osa teisipäeval laekunud dokumendist, kus Komisjon annab hinnangu Soome seaduseelnõule, mis puudutab alkoholi kaugmüügi reguleerimist. Brüsseli poole pöördus hinnangu saamiseks Soome ise.

Tuomineni tõlgenduse kohaselt aga tähendaks Komisjoni seisukoht, et näiteks Eesti alkoholiveebipood võib ise sõlmida kokkuleppeid, kuidas oma toodangut Soomes laiali jagada. Jaotuskeskusel peaks olema heakskiit.

"Kuid milliseid tingimusi me sellele jaotuskeskusele kehtestaksime? Kindlasti ei saaks see olla suurem kui praegustel õlle jaemüüjatel. Et peaks olema usaldusväärne ja pidama kinni vanusepiirangutest," arutles ta.

Soome enda eelnõu alkoholi kaugmüügi teemal on väga erinev, sest sellega keelataks välismaine kaugmüük kõikidele alkohoolsetele jookidele, mille alkoholisisalduse mahuprotsent ületab 2,8 protsenti.

Komisjon aga leiab, et eelnõus ette nähtud kord jätaks riikliku monopoli Alko poed ja välismaised poed ebavõrdsesse seisu. Näiteks Alko veebipoest ostetud tooteid loovutatakse klientidele toidupoodides juba nüüd.

Alko jaotuspunktid tegutsevad piirkondlike ametiasutuste loal.

Koonderakond on ka varem keelustamise vastu olnud ning nüüd teatasid erakonna rahvasaadikud Sinuhe Wallinheimo ja Jaana Pelkonen pressiteates, et on Komisjoni seisukohaga rahul ning peavad seda "vabaduse võiduks".

"Komisjoni lahendus on väga teretulnud ning hinnangus midagi tõlgendada ei ole. Euroopa Liidu ülesandeks on kaitsta kauba vaba liikumist ja alkoholi kaugmüügi keeld sõdiks selle eesmärgi vastu. Seda oleme me ka varem teadnud ja Koonderakond ongi üritanud seda asja Soomes edasi viia," selgitasid rahvasaadikud.

Keskerakonda kuuluv perede ja põhiteenuste minister Annika Saarikko kommenteeris omakorda Komisjoni hinnangut Iltalehtile järgnevalt: "Euroopa Komisjoni põhjalik seisukoht pälvib kindlasti tähelepanu seaduse ettevalmistamisel ja selle eelduste analüüsis. Hinnangusse süvenetakse nüüd põhjalikult."

Saarikko ei soovinud siiski hakata prognoosima, kuidas võiks Komisjoni seisukoht Soome eelnõu sisu mõjutama hakata.

Alkoholi kaugmüügi teema jäeti kõrvale, kui eelmisel aastal kiideti Soomes heaks uus alkoholiseadus. Viimase üle hääletades parlament siiski eeldas, et valitsus hakkab täpsustama ka kaugmüüki puudutavaid reegleid.

Eelnõu puhul ongi kolm peamist küsimust Alko positsioon turul, rahvatervis ning kaupade vaba liikumine EL-is. Komisjoni hinnangu kohaselt on selgelt kõige olulisemaks asjaoluks kaupade vaba liikumine.

Praegusel hetkel eelnõu otseselt kaugmüüki ei keela, kuid praktikas tõlgendatakse seda siiski keeluna, kuigi isegi kõik valitsuskoalitsiooni kuuluvad erakonnad pole selles küsimuses samal seisukohal.

Kuigi seaduse hääletusele panek ja heaks kiitmine Soomes ei eelda Komisjoni luba, võib olukorras, kus siseriiklik seadus on selges vastuolus EL-i seadustega, eeldada, et mingil kujul võib see teema jõuda Euroopa kohtusse.

Kaugmüüki puudutav seadus ei puuduta inimeste endi poolt välismaalt toodud alkoholi. Kaugmüügi temaatika on tugevalt seotud ka Soome avalikkuses palju vastukaja saanud nn Alkotaxi kohtuprotsessiga.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: