Sotsioloogide hinnagul pole SDE-l mõtet uue esimehe valimisega kiirustada

SDE valimiskampaania
SDE valimiskampaania Autor/allikas: Rene Suurkaev

Sotsioloogid Juhan Kivirähk, Tõnis Saarts ja Aivar Voog leiavad, et langenud toetuse tõttu ei pea sotsiaaldemokraatlik erakond (SDE) hakkama Jevgeni Ossinovski asemele erakonnale kiirkorrast valimiste lähenedes uut esimeest valima.

Turu-uuringute AS-i uuringujuht Juhan Kivirähk ütles ERR-ile, et selliseid soovitusi ei saa anda pelgalt erakondade toetusreitinguid vaadates. "Selleks oleks vaja tunda ka erakonna siseelu ning erakonna poolt eelseisvateks valimisteks seatud eesmärke ja valimiskampaania strateegiat."

Kivirähi sõnul pole põhjust kahelda Marju Lauristini sõnades, et Ossinovski on erakonda juhtinud väärtuspõhiselt. "Ossinovski on ju tõeline poliitiline oivik: suurepärase haridusega, tark, sümpaatne, sihikindel. Kuid midagi jääb ilmselt puudu," arutles Kivirähk.

"Ka mind on kasvatatud teadmises, et enesekiitus haiseb ning sinu väärtuse peavad sinu tegude põhjal ära tundma eelkõige teised inimesed. Tundub, et sarnastest põhimõtetest lähtub ka Ossinovski. Kuid tänases infoühiskonnas selline veendumus edu ei too: keegi ei märka sinu tublidust, kui sa seda ise turundada ei oska. Kui sul seda endal tõesti ebamugav teha on, siis peaks seda tegema sinu erakonnakaaslased," jätkas ta.

Kivirähi hinnangul on sotsiaaldemokraadid oma esimeest tema võitlustes väga vähe avalikult toetanud. "Võib-olla saame me kümne aasta pärast tõepoolest tõdeda, et Ossinovski ajaski õiget asja ning Eesti inimeste alkoholisõltuvus on vähenenud ja tervis paranenud. Kuid valimised toimuvad juba aasta pärast. Ossinovskist praegu avalikkuses loodud ja kinnistunud kuvandit, mis seostab teda valitsuse ebaõnnestunud aktsiisipoliitikaga, on raske, kui mitte võimatu, ühe aastaga ümber kujundada."

Kuid küsimus on Kivirähi sõnul selles, kes võiks olla sotsiaaldemokraatide seast see uus liider. "Esimehe vahetus eraldiseisva aktina edu ei too - sellega peab kaasnema pikemaajalisem plaan. Erakonna esimehe väljavahetamine toob küll kaasa avalikkuse hetkelise tähelepanu, kuid see annab vaid lühiajalise efekti."

Kivirähk ütles, et koos esimehe vahetusega peaks kaasnema muutused erakonnas tervikuna ning eelkõige selles, milliseid sõnumeid soovitakse ja suudetakse oma valijatele edastada. "Kas ja kuidas saavad sotsiaaldemokraadid hakata valimiseelsel aastal silma paistma Keskerakonna poolt juhitud valitsuskoalitsioonis, on küsimus, mille vastusest sõltub tegelikult SDE tulemus järgmistel valimistel. Kui sotsid sellele küsimusele vastata oskavad, alles siis tasub hakata kaaluma, kas minna edasi Ossinovski juhtimisel või oleks vaja leida uus ja sobivam liider," rääkis Kivirähk.

Tallinna ülikooli võrdleva poliitika dotsent Tõnis Saartsi sõnul on väga kaheldav, kas Ossinovski väljavahetamine annab SDE toetusele positiivse impulsi, kuigi pole mingit garantiid, et see tagaks 2019. aasta riigikogu valimistel hea tulemuse.

Ta lisas, et SDE madal reiting pole otseses seoses Ossinovski renomeega. "Erakonna mainekujunduslik töö valitsuses olles on tervikuna võrdlemisi ebaõnnestunud. Asi pole ainult Ossinovskis ja tema tegemistes ning tegemata jätmistes," tõdes Saarts, lisades, et valitsuse ebapopulaarsed näiteks Keskerakonna ega Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) mainet ei kahjustanud.

Saartsi sõnul on küsimus ka selles, et kes sooviks SDE ridadest uueks esimeheks asuma, näiteks välisminister Sven Mikser. Saarts meenutas, et Mikseri esimeheks oleku ajal olid sotsiaaldemokraadid opositsioonis, nad said väljendada protesti, mis tagas populaarsuse kasvu.

Saarts viitas ka sellele, et Margus Tsahkna väljavahetamine Helir-Valdor Seederi vastu ei toonud IRL-ile loodetud toetuse kasvu.

Kantar Emori uuringujuhi Aivar Voogi sõnul on esimehe väljavahetamine erakonna siseasi "Oluline on siin erakonna enamuse toetuse olemasolu, sest igas erakonnas on oma liidriga rahulolematuid ja üksikute rahulolematute tõttu ei ole mõistlik suuri muudatusi teha," rääkis Voog ERR-ile.

Ta lisas, et kui vaadata IRL-i lähiaja kogemust, siis erakonna liidri vahetus ei mõjunud erakonna reitingule kuigivõrd positiivselt. "Selgelt positiivne efekt ilmneks vaid uue, mõjuka ning värskelt mõjuva liidri ilmumisega erakonna etteotsa."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: