X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mõjukad sotsiaaldemokraadid Ossinovski väljavahetamist ei poolda

Andres Anvelt, Ivari Padar ja Jaak Allik.
Andres Anvelt, Ivari Padar ja Jaak Allik. Autor/allikas: ERR

Mõjukad sotsiaaldemokraadid Andres Anvelt, Ivari Padar ja Jaak Allik ei arva, et erakond peaks madala populaarsuse tõttu parteijuhi Jevgeni Ossinovski välja vahetama.

Eelmisel reedel avalikustas ERR uuringu, mille järgi langes sotsiaaldemokraatide toetus veebruaris viimase kaheksa aasta madalaimale tasemele, vaid kaheksale protsendile. Teisipäeval avalikustas EPL uuringu, et sotside esimeest Jevgeni Ossinovskit näeks peaministrina vaid kolm protsenti ning et Ossinovskit ei pea sobivaks peaministriks ka paljud neist, kes üldiselt valivad sotse. Mõlemad küsitlused viis läbi Turu-uuringute AS.

Sotsiaaldemokraatide riigikogu fraktsiooni liige Hannes Hanso ütles meedias, et sellises olukorras tuleks arutada esimehe välja vahetamist.

Anvelt: parteijuhi vastutust tekib valimisjärgselt

Siseminister Andres Anvelt seda vajalikuks ei pea. "Erakonnajuhi vastutus tekib valimisjärgselt, mitte uuringu järgselt. Uuringu järgselt tekib nõrgematel harilikult paanika, ja otsustamatus, neid aga tuleb järgi aidata. /.../ Erakonna esimees ei ole ajalehe aastatellimus, mida vahetatakse välja ühe või teise artikli või arvamuse põhjal," ütles Anvelt ERR-ile.

"Sotsid on lähiajaloos neid vigu küll teinud, kus reitingute tuhinas ja paanikas oma esimehi vahetanud nii, et osad erakonnaliikmed ei pannud isegi tähele neid muudatusi. Mina sellist rapsimist ei poolda, peale selle saaksid mõned huvigrupid klaase kokku lüüa, milleks neile seda rõõmu pakkuda," lisas ta.

Anvelti hinnangul peaks erakond jääma rahulikuks ja parandma oma kommunikatsiooni.

"Erakond peab tuntavalt parandama oma kommunikatsiooni, tulema välja alkoholiärimeeste seatud “ühe teema lõksust” ja tuletama ühiskonnas laialdasemalt meelde meie viimaste aastate edukast sotsiaaldemokraatlikust ühiskondlikest algatustest, poliitikatest, mis on viinud Eestit viimasel neljal aastal edasi, vähendanud ebavõrdsust, vaesust, sallimatust ühiskonnas," rääkis Anvelt.

Padar: ebapopulaarsete otsuste tõttu ei tohi uisapäisa tegutseda

Sotside endine esimees, praegune Euroopa parlamendi saadik Ivari Padar ei näe põhjust hakata reitingu tõstmiseks kiirkorras esimeest vahetama. "Ütlen seda täiesti ausalt ega proovi Jevgeni ees pugeda. Selge on see, et ta peab tunnistama oma vigu ja tehtut analüüsima. Asendamatuid inimesi ei ole, kuid ei näe põhjust teda kottida," rääkis Padar teisipäeval ERR-ile.

Padari sõnul on alkoholipoliitika inimeste jaoks emotsionaalne teema ja aktsiisitõus oli liialt järsk, mis on ka SDE toetuse languse põhjuseks, kuid seepärast ei tohi hakata uisapäisa tegutsema ja põhimõtteid muutma.

Padar meenutas, et rahandusministrina tuli majanduslanguse ajal ka temal teha ebapopulaarseid otsuseid, kuid need olid vajalikud ehkki mõjusid erakonna toetusele halvasti.

Allik: eesmärgiks on SDE hävitamine riigikogu valimiste eel

Ka Jaak Allik arvas, et Ossinovskit erakonna juhi kohalt välja vahetada pole põhjust ja see ei annaks erakonna seisukohalt ka mingit positiivset tulemust.

"Sotsiaaldemokraate ründavate jõudude eesmärgiks on SDE hävitamine 2019.aasta valmisvõitluse kontekstis, et ära hoida võimalik valimisjärgne koalitsioon Keskerekonna ja SDE vahel. Ossinovski lahkumisel saadakse lihtsalt lahti erakonna hetkel kõige võimekamast juhist, aga rünnak jätkuks kohe erakonna järgmise juhi suhtes," sõnas Allik.

Alliku sõnul on Ossinovski vastase rünnaku magusaks lisaeesmärgiks karistada 2016. aastal Reformierakonda opositsiooni saatnud pöörde teist põhiautorit.

"Tsahknast juba saadi lahti, jääb üle veel üle ka Ossinovskist lahti saada ning mõni mees usub, et siis on Reformierakonnale tee võimu juurde taas vaba," lausus Allik.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: