Ossinovski: ma ei tulnud poliitikasse, et terve elu sealt palka saada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jevgeni Ossinovski
Jevgeni Ossinovski Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees, tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ütles Äripäeva raadios esinedes, et ta tuli poliitikasse selleks, et teha Eesti elu jaoks vajalikke otsuseid, mitte selleks, et sealt terve elu palka saada.

"Kui ma tulin poliitikasse ja võtsin vastu ka erakonna esimehe koha, siis ütlesin endale ja teistele, et kui ma kümme aastat hiljem vaatan peeglisse, siis ma ei taha tõdeda, et mul oli võimalus viia ühiskonna jaoks olulisi muutusi ellu, aga ma jätsin need võimalused kasutamata. /.../ On mõned otsused, mis on lühikeses plaanis ebapopulaarsed ja mille positiivsed mõjud avanevad pikaajaliselt. Viimaste osas ei öelda sulle kunagi "aitäh". Kui alkoholist põhjustatud surmade arv väheneb, ei ütle mulle keegi "aitäh"," rääkis Ossinovski Äripäeva raadios.

Ossinovski tunnistas, et tema sooviks on kaitsta ei midagi muud, kui avalikku huvi ehk rahva tervist, mida aga pole sugugi lihtne teha.

"IRL, nende rahandusminister, kes vastutab alkoholiaktsiiside eest, on pugenud varju. Nii eelmine kui ka praegune. Pugeda peitu ja öelda, et mind polnud laua taga kui otsuseid tehti, seda ma väga väärikaks ei pea. Võitlus käib avaliku huvi ehk rahva tervise ja alkoholiäri vahel. Kaitsta avalikku huvi ei ole lihtne, kui ühel pool on mõned ametnikud ja spetsialistid, aga teisel pool juhtivad PR-firmad ja juhtivad advokaadibürood, kellele makstakse sadu tuhandeid eurosid."

Samas ei mõistnud Ossinovski sugugi hukka neid inimesi, kes korraldasid 24. veebruaril alkoholiaktsiiside vastu protestiks ühise sõidu Lätti.

"Me ei peaks ütlema, et need inimesed on ebapatriootlikud, kui nad seda teevad. Mina, kes ma tarbin alkoholi mõõdukalt, eelistan ju ka seda, et alkohol oleks odav. Aga ma suudan mõelda ka sellele, et alkoholi hind mõjutab ka tarbimisharjumusi. Ja mõtlen ka sellele, kui suured on alkoholi tarbimisest tulenevad ühiskondlikud kahjud."

Lõppkokkuvõttes taanduvad valikud Ossinovski sõnul kahele väärtuskonfliktile.

"Esiteks rahva tervis versus ärihuvid ning siin pole mingit küsimust: rahva tervis on olulisem ja sellele järeldusele jõudis ka riigikohus. Teisega on keerukam. Siin on üheltpoolt üksikisiku vabadus versus laiemad ühiskondlikud huvid. Siin on inimene, kes ei kujuta oma alkoholitarbimisega ühiskonnale probleeme, tema küsib, miks tema vabadust alkoholi kõrgema hinnaga piiratakse? Aga sellele on vastu turvalisem ühiskond - vähem joobes autojuhte, vähem perevägivalda. Ja siin tuleb otsida kompromissi. Kuna selles valdkonnas pole varem poliitikud suurt otsuseid teinud, siis võivadki kõik sammud tunduda järsud."

Samas tunnistas Ossinovski, et erakonna esimehena vastutab ta laiemalt ka erakonna hea käekäigu eest, milleks tuleb saada valimistel rahvalt mandaat ja parem tulemus kui viimases küsitluses olnud kaheksa protsenti.

"Tänane olukord on meile raske ja on olnud hea õppetund. Õppetund, et võid sattuda lihtsasti olukorda, kuhu sa sattuda ei taha. Ja õppetund, et need, kes on sinuga koos otsuseid teinud, võivad ära kukkuda kui näevad, et avalik arvamus hakkab muutuma. 24. veebruaril oli ERM-is neid, kes tulid mind omavahel kiitma, aga kes hoiavad eemale, kui algab avalik mudaloopimine."

Ossinovski tunnistas, et kui erakond teeb järgmistel valimistel halva tulemuse, siis annab ta võimaluse kellelegi teisele erakonda juhtida.

"Ma ei arva, et mind näeb Eesti poliitikas isegi kümne aasta pärast. Aga mul ei ole täna alternatiivplaani, millega ma siis tegelema hakkan. Kui ma poliitikasse tulin, siis ütlesin, et kui ma poliitikast lahkun, siis doktoritöö tahan kindlasti ära teha."

Ossinovski prognoosis ka, et järgmises riigikogus on viis praegust parlamendierakonda, kuid ta ei soostunud täpsustama, milline partei jääb künnise alla.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: