Hiina parlament kiitis heaks presidendi ametiajapiirangu kaotamise

{{1520746080000 | amCalendar}}

Hiina rahvakongress kiitis pühapäeval heaks põhiseadusmuudatuse, mis kaotab presidendi ametiajalt piirangu ning avab president Xi Jinpingile tee jääda võimule määramata ajaks.

Rahvakongressi otsus lõpetab kollektiivse juhtimise ajastu, mille viis sisse endine president Deng Xiaoping, tagamaks riigi stabiilsus pärast Mao Zedongi diktatuuri.

Rahvakongress kiitis põhiseadusmuudatuse heaks 2958 poolt- ja kahe vastuhäälega. Kolm saadikut jäi erapooletuks.

Tegemist on esimese põhiseaduse muudatusega Hiinas 14 aasta jooksul, see kaotab senise piirangu, mille kohaselt riigipea saab olla võimul kaks viieaastast ametiaega.

Kommunistlik Partei tegi veebruaris ettepaneku kaotada presidendi ametiaja piirangud, mis annaks ametisolevale presidendile võimaluse jääda riigipeaks ka pärast 2023. aastat. Partei keskkomitee tegi ettepaneku kustutada põhiseadusest säte, mis ütleb, et president "ei tohi olla ametis rohkem kui kaks ametiaega järjest".

Üks ametiaeg on viis aastat. Xi, kes on ka partei esimees, on olnud president alates 2013. aastast.

Valge Maja teatas veebruaris, et Pekingi võimalik otsus tühistada presidendi ametiajapiirangud on Hiina siseasi.

Xi'd peetakse viimase kolme kümnendi mõjuvõimsamaks Hiina liidriks. Oktoobris jäädvustati Xi nimi ja mõtted partei põhikirja - samm, millega ta tõusis Puna-Hiina rajaja Mao Zedongi kõrvale. Samuti lisati Xi nimi ja filosoofia riigi põhiseadusesse.

Mõlemas - nii partei kui riigi põhiseaduses olid seni vaid Hiina majandusreformide autori Deng Xiaopingi mõtted ja juhised.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: