Hiina president esitles Lõuna-Hiina merel võimsat sõjalaevastikku

Foto: AP/Scanpix

Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping sõitis isiklikult üle vaatama Lõuna-Hiina merel viibivat sõjalaevastikku.

Piirkonnas viibib seitse mitmesuguste lahingulaevade gruppi ning kümme kopterikandjate gruppi, samuti Hiina esimene kodumaal ehitatud lennukikandja. Kokku oli ülevaatusse kaasatud 48 sõja- ja allveelaeva, 76 hävituslennukit ja rohkem kui 10 000 mereväeohvitseri, vahendas BBC.

Laevade liikumist suurejooneliselt kajastanud riigimeedia teatel pole Peking nii ulatuslikku mereväe ülevaatust varem korraldanud.

Xi ütles oma sõnavõtus, et vajadus tugeva mereväe järele on praegu olulisem kui kunagi varem.

Lõuna-Hiina meri on tuntud oma rikkalike nafta- ja gaasivarude poolest ning Pekingi arvates on neil õigus 90 protsendile seal asuvatest territooriumidest. Hiina territoriaalnõudmistega konkureerivad aga veel Brunei, Malaisia, Filipiinid, Vietnam ja Taiwan ning selle küsimusega on liitlassuhete ja kaubandushuvide tõttu seotud ka USA-ga.

Vaidlused mere omaniku üle on riikidevahelisi suhteid oluliselt pingestanud ja tekitanud ka pinevaid vastasseise. Samuti on Hiina oma huvide tagamiseks rajanud merre militariseeritud tehissaari, mida ülejäänud vaidluse osapooled on teravalt kritiseerinud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: