X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Xi Jinping: Kommunistlik Partei on ja jääb Hiina kõrgeimaks juhiks

Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping kinnitas teisipäeval rahvakongressi viimasel päeval kõnet pidades, et ainult sotsialism võib riigi päästa.

Presidendi kinnitusel on ja jääb Kommunistlik Partei riigi kõrgeimaks poliitiliseks juhiks ja aluseks, et saavutada Hiina rahva suur taastulemine, vahendasid ERR-i teleuudised ja BBC.

Ühtlasi hoiatas ta igasuguste katsete eest riiki lõhestada.

Xi viitas sellega USA reeglitele, mis lubavad kõrgetel riigiametnikel Taiwani reisida.

"Kõik teod ja trikid riigi lõhestamiseks on määratud läbikukkumisele, mõistetakse rahva poolt hukka ja neid karistab ajalugu," rõhutas Xi.

Xi märkis, et "täieliku ühtsuse saavutamine" on kogu Hiina rahva "kollektiivne lootus"

Samuti hoiatas ta, et Hiina ei saa jääda oma arengus enesega rahulolevaks.

Peaminister Li Keqiang kasutas samal ajal oma iga-aastast suurt pressikonverentsi selleks, et kinnitada Hiina pühendumist koostööle rahvusvahelises kaubanduses. Ta lubas, et Hiinal on kavas oma majandust veelgi maailmale avada ning tagada, et nii kodu- kui ka välismaistel firmadel oleks võimalus õiglaseks konkurentsiks suurel Hiina turul.

Ameerika Ühendriikidel soovitas Hiina peaminister aga vältida kaubandussõda ning hoiduda liiga emotsionaalsetest otsustest.

Hiina rahvakongress kiitis 11. märtsil heaks põhiseadusmuudatuse, mis kaotas presidendi ametiajalt piirangu ning avas president Xile tee jääda võimule määramata ajaks. Rahvakongressi otsus lõpetas nn kollektiivse juhtimise ajastu.

Tegemist oli esimese põhiseadusemuudatusega Hiinas 14 aasta jooksul ja see kaotas senise piirangu, mille kohaselt riigipea saab olla võimul kaks viieaastast ametiaega.

Xi'd peetakse viimase kolme kümnendi mõjuvõimsamaks Hiina liidriks. Oktoobris jäädvustati Xi nimi ja mõtted partei põhikirja - samm, millega ta tõusis Puna-Hiina rajaja Mao Zedongi kõrvale. Samuti lisati Xi nimi ja filosoofia riigi põhiseadusesse.

Mõlemas - nii partei kui riigi põhiseaduses olid seni vaid Hiina majandusreformide autori Deng Xiaopingi mõtted ja juhised.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: