Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Läti rajab traataia vaid osale idapiirist - sohu pole mõtet tara ehitada

Lätis on otsustatud, et kahe meetri kõrgune traataed, mille peal on ka okastraadist piire, rajatakse vaid osale piirialast. Läti ja Venemaa vahele paigaldatakse seda 93 ja Valgevene piirile 120 kilomeetrit.


Läti idapiiri pikkus on neli ja poolsada kilomeetrit. Läti ja Venemaa vahelist piiri on 276 ning Läti ja Valgevene piiri 173 kilomeetrit. Eestiga võrreldes väga pikk maa.

Läti seimi kaitsekomisjoni esimees Ainars Latkovskis rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et teed, mida enne kasutati, on nüüd blokeeritud aiaga. "Ja on näha, kuidas pööratakse ümber ja minnakse sinna, kus pole tara. Kuid seal on vastas meie piirivalvurid."

Läti seimi kaitsekomisjoni liige Veiko Spolitis lausus, et Läti-Venemaa piiril on päris palju soist ala. "Sohu pole mõtet tara ehitada, sest see ei ohjelda midagi."

Läti loodab idapiiri väljaehitamise täielikult lõpetada ülejärgmisel aastal, Vene piiri investeeringuiks on praegu eraldatud 20 ja Valgevene piirile üle kümne miljoni euro, kuid jälgimisseadmed muudavad selle veel kallimaks.

Läti piirivalve Daugavpilsi piirkonna juht Olegs Jemašovs selgitas, et projekt hõlmab mitte ainult tara, vaid ka muud taristut, mida on vaja piiri jälgimiseks ja tugevdamiseks

Praeguseks on Läti-Vene piiril ligi 70 kilomeetrit tara valmis. Mõju on muljetavaldav - ebaseaduslikke piiriületajaid tabati kolm korda vähem kui aasta tagasi.

"Palju on ühiskonnas juttu sellest, justkui piir peaks peatama Venemaalt tulevad tankid. Ei, selleks see piir pole mõeldud. Selle piiri põhiülesanne on ohjeldada illegaalset migratsiooni," ütles Spolitis.

Eesti idapiiri väljaehitamisest kohta ütles Läti parlamendi kaitsekomisjoni juht Latkovskis : " Teil Eestis on välja ehitatud kilomeetripikkune demoversioon.
Üks kilomeeter - teil pole ju seal rohkem midagi! Kas olete seal käinud? Seal on üks kilomeeter traataeda. See näeb hea välja, kuid küsimus on selles, kas see hõlmab kogu piiri. Nagu olen aru saanud, on 50-70 miljonit investeeritud ja see on väga tore. Meie oleme pidanud mõttekamaks paigutada oma raha sinna,
kus ka tegelikult püütakse piiri ületada."

Lätis on piiri väljaehitamist hõlbustanud ka see, et piirilepe Venemaaga sõlmiti juba kümmekond aastat tagasi ja mullu lõpetati demarkeerimine.

Siseminister Andres Anvelt ütles "Aktuaalsele kaamerale", et igal kohtumisel Läti ja Leedu kolleegidega on jutuks idapiiri väljaehitamine. Anvelti sõnul piiri ehitus igal pool käib, kuid see on erineva tehnilise ja füüsilise võimekusega, kuid ta lisas, et ka lihtne tara takistab ebaseaduslikku piiriületust.

"Kindlasti ma loodan, et me välistaks sellised olukorrad, kus kõige suurem surve on just Läti piiril vietnamlaste smugeldamisel, kes pärast seda, kui Eesti piiril on ehituseks läinud, on viinud üle selle voo sinna Läti poolele. Selge on see, et me peame siin koostööd tegema ja ilma selleta ei ole võimalik lahendada neid piiriületuse ebaseaduslikkuse probleeme."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: