Kataloonia parlament ei valinud Turulli uueks piirkonna presidendiks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1521773940000 | amCalendar}}
Jordi Turull pärast hääletust Kataloonia parlamendis.
Jordi Turull pärast hääletust Kataloonia parlamendis. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Kataloonia parlament ei valinud neljapäeval Jordi Turulli piirkonna uueks presidendiks, kuna kõige radikaalsem iseseisvusliikumine otsustas hääletusest kõrvale jääda.

Turulli kandidatuuri toetas 64 saadikut, vastu hääletas 65 ja neli jäi hääletusest kõrvale. 135-kohalises regionaalparlamendis oleks võiduks vaja läinud absoluutset enamust.

Kahe päeva jooksul korraldatakse teine hääletus, kus võiduks on vaja lihthäälteenamust.

Reedel peab aga Turull astuma kohtuniku ette.

Kataloonia valitsuse endine pressiesindaja on uurimise all seoses Kataloonia iseseisvuspürgimistega, kuid viibib kautsjoni vastu vabaduses.

Turull oli kolmas Kataloonia tagandatud presidendi Carles Puigdemonti erakonna Üheskoos Kataloonia Eest (Junts per Catalunya) nimekirjas detsembris toimunud valimistel, kus iseseisvusmeelsed säilitasid oma absoluutse enamuse parlamendis.

Hispaania ülemkohus esitas 13 Kataloonia poliitikule süüdistuse mässus

ispaania ülemkohus esitas 13 Kataloonia iseseisvusmeelsele poliitikule, sealhulgas eksiilis viibivale ekspresident Carles Puigdemontile süüdistuse mässus seoses nende katsega kuulutada piirkond Hispaaniast sõltumatuks.

Kohtunik Pablo Llarena tegi süüdistuse teatavaks reedel, tehes lõpu neli kuud kestnud juurdlusele mullusügiseste sündmuste osas.

Llarena ütles, et mässus, riigi vara riisumises ja allumatuses süüdistatuna antakse kohtu alla 25 katalaani.

Hispaania seaduste kohaselt võib mässus süüdi mõistetuid karistada kuni 30-aastase vabaduskaotusega.

Neli süüdistatavat on vahi all ja kuus Hispaaniast põgenenud.

Süüdistatute seas on Kataloonia asepresident Oriol Junqueras, endine Kataloonia parlamendi spiiker Carme Forcadell, iseseisvusmeelsed aktivistid Jordi Sànchez ja Jordi Cuixart ja erakonna ERC liider Marta Rovira, kes reedel teatas Hispaaniast põgenemisest.

Kohtusse ilmuma pidanud Rovira ütles kirjas, et valis "eksiilitee". Sellest ei selgu, kas ta on Hispaaniast juba lahkunud või kavatseb seda teha. Varem on Hispaaniast põgenenud kuus Kataloonia poliitikut, seal hulgas tagandatud president Carles Puigdemont, kes elab Brüsselis.

Puigdemont ütles reedel Helsingi ülikoolis pressikonverentsil, et tema ei ole Roviraga  eksiiliküsimust arutanud, kuid toetab tema otsust igati.

Puigdemont kritiseeris kohtuniku otsust esitada talle ja veel 12 poliitikule mässusüüdistus.

"See ei ole õige, et kohtunik teeb poliitikat," ütles ekspresident.

Kataloonia parlamendil ei õnnestunud neljapäeval valida piirkonnale uut presidenti. Kandidaadiks esitatud Jordi Turull ei saanud vajalikku absoluutset enamust.

Parlamendil on kavas laupäeval teine hääletus, kus võiduks on vaja lihthäälteenamust, Turull astus aga reedel kohtu ette ja talle esitati koos teiste poliitikutega mässusüüdistus.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: