Kataloonia parlament kiitis heaks Puigdemonti saamise presidendiks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1522236960000 | amCalendar}}
Carles Puigdemonti toetav plakat Saksamaal Neumünsteris.
Carles Puigdemonti toetav plakat Saksamaal Neumünsteris. Autor/allikas: AP/Scanpix

Kataloonia regionaalparlament võttis kolmapäeval vastu mittesiduva eelnõu, millega kiidetakse heaks regiooni endise presidendi Carles Puigdemonti naasmine oma vanasse ametisse, kuigi ta viibib hetkel Saksamaa vanglas ja seisab silmitsi võimaliku kohtuprotsessiga.

Iseseisvusmeelsetel erakondadel on Kataloonia regionaalparlamendis napp enamus.

Puigdemont põgenes Katalooniast viie kuu eest pärast regiooni iseseisvuse väljakuulutamist regionaalparlamendis. Hispaania ülemkohus on esitanud Puigdemontile süüdistuse mässus ning ta peeti pühapäeval Saksamaal kinni rahvusvahelise vahistamismääruse alusel.

Saksa võimud pole veel Puigdemonti väljasaatmise suhtes otsust langetanud.

Kataloonia eksminister lasti Šotimaal kautsjoni vastu vabaks

Kolmapäeval end Šoti võimudele üles andnud Kataloonia eksminister Clara Ponsati, kelle suhtes Hispaania andis välja Euroopa vahistamisorderi seoses tema rolliga Kataloonia iseseisvuspüüdlustes, lasti hiljem samal päeval kautsjoni vastu vabadusse.

Edinburgh' šerifikohus otsustas väljaandmist käsitleval eelistungil Ponsati kautsjoni vastu vabadusse lasta, kuid käskis tal korralise kohtuistungini loovutada oma passi.

Ponsati advokaat taotles eelnevalt Kataloonia poliitiku kautsjoni vastu vabastamist kuni edasise kohtuliku kuulamiseni.

Endist ministrit on toetanud Šoti võimuerakonna Šoti Rahvuspartei (SNP) liikmed, kes on mõistnud hukka Kataloonia poliitikute suhtes esitatud rahvusvahelised vahistamismäärused.

Šoti esimene minister Nicola Sturgeon on rõhutanud, et ta ei saa sekkuda sõltumatusse väljaandmisprotsessi, kuid Ponsati kaitsemeeskond, kuhu kuulub St. Andrewsi ülikooli professor, on lubanud jõuliselt tagasi lükata Hispaania ülemkohtus poliitikule esitatud süüdistuse mässus ning riigi raha väärkasutamises.

Internetis on algatatud raha kogumise kampaania Ponsati väljaandmisprotsessi kulutuste katmiseks, praeguse seisuga on kogutud üle 90 000 naela (102 000 eurot).

"Mu juristide meeskonnale on antud korraldus kaitsta Clarat, kes peab neid süüdistusi poliitiliseks tagakiusamiseks ja süstemaatiliseks katseks purustada Kataloonia rahva vaimu ning nende iseseisvussoove," ütles katalaani advokaat Aamer Anwar avalduses.

"Ta ei usu, et Hispaania kohtud suudavad garanteerida iseseisvust, inimõigusi või õiglust. Clara on jätkuvalt väljakutsuv, resoluutne ja soovib vastu võidelda," sõnas jurist.

Jurist tänas Ponsati nimel sadu tuhandeid inimesi, kes teda toetanud on, nende seas ka Sturgeoni ja Šoti valitsust.

"See on täiesti õige, et kohtuvõimu sõltumatusest Šotimaal peetakse lugu ning et mitte ükski valitsus ei tohiks iial sellesse protsessi sekkuda. Clara on sellega leppinud, et tema saatus on nüüd Šoti kohtusüsteemi käes," lisas ta.

Hispaania ülemkohus esitas reedel 13 Kataloonia iseseisvusmeelsele poliitikule, teiste seas tagandatud presidendile Carles Puigdemontile, süüdistuse mässus seoses nende katsega kuulutada piirkond Hispaaniast sõltumatuks, otsustas võtta neist viis vahi alla ja väljastas viie separatisti suhtes üleeuroopalise vahistamiskäsu.

Kataloonia parlament kuulutas piirkonna oktoobri lõpus iseseisvaks, mille järel võttis Madrid selle viivitamatult oma otsevalitsemise alla ja tagandas sealse valitsuse.

Hispaania keskvalitsus lootis anda 21. detsembri Kataloonia parlamendivalimiste järel võimu tagasi piirkondlikule valitsusele, kuid valimistega säilitasid Madridi pahameeleks regionaalparlamendis enamuse iseseisvuslased, kes ei ole suutnud tänaseni valitsust moodustada.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: