Lang: ma ei kujuta ette, kuidas Reinsalu välisagentide seadus tööle hakkab ({{commentsTotal}})

Rein Lang
Rein Lang Autor/allikas: Sander Koit / ERR

Endine justiitsminister ja reformierakondlane Rein Lang ütles, et kuigi läbipaistvuse vastu ei saa keegi olla, ei kujuta ta ette, kuidas Urmas Reinsalu loodav välisagentide seadus reaalses elus tööle hakkab.

Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) teatas kolmapäeval ERR-ile, et seadusega käib aktiivne töö ja see on vajalik selleks, et Eestis tegutsevad eelkõige Venemaalt koordineeritud ühingud ja organisatsioonid oma huvid avalikuks teeks. Reinsalu rääkis, et Venemaa Föderatsioon on koondanud terve armee ühinguid, seltse ja klubisid, mis tegelevad Vene kogukonna kontrollimise aktsioonidega.

"Kuidas nüüd teha seda, et nad oleksid kuskil avalikus registris ilma selleta, et sellesse avalikku registrisse ei satuks mõni firma, kellel ei ole sellise eestivastase tegevusega mitte mingit pistmist. See on see miljoni dollari küsimus," kommenteeris Rein Lang ERR-i raadiouudistele.

"Kõik need registrid, mis puudutavad MTÜ-sid ja ka firmasid on ju Eestis olemas. Kuidas siis eraldada sealt terad sõkaldest? Mina seda küll teha ei oska, aga võib-olla Reinsalu oskab," lisas Lang.

Avatud Eesti fond: see seadus viiks negatiivsete tagajärgedeni

Avatud Eesti fondi juht Mall Hellam ütles, et selle seaduse initsiatiiv on talle ja paljudele kodanikuühiskonna vallas tegutsevatele aktivistidele suur üllatus.
"See tekitab tohutult palju küsimusi, ei ole taustu, neid mehhanisme, kuidas reguleeritakse ja ka tegelikult miks seda tehakse. Meie organisatsioonide tegevus on suhteliselt avalik. Kui soovitakse see veel avalikumaks teha, siis see on täiesti võimalik. Praeguses olukorras tundub see tõesti üleliigne, selle järele ei ole vajadust. Selline tegevus tundub paljuski asendustegevusena," sõnas Hellam.

"Üldiselt praegu on Eesti olnud väga positiivne eeskuju ja näide sellest, kuidas oma seaduste abil me suudame reguleerida erinevaid valdkondi ja tagada organisatsioonide tegutsemise läbipaistvus," märkis ta.

"Selles mõttes me oleme Ida-Euroopas veel üks väheseid, kes ei ole pidanud hakkama seda kodanikuühiskonna ruumi ahendama, mis on kahjuks väga negatiivne tendents meist ida pool, aga ka mõnes Ida-Euroopa riigis. See praegune tegevus ei tundu vajalik ja viib arusaamatute ja kindlasti negatiivsete tagajärgedeni," ütles ta veel.

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: