Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Toom välisagentide eelnõust: see võimaldab kägistada valitsusühinguid bürokraatiaga

Foto: Siim Lõvi /ERR

Keskerakondlasest Euroopa Parlamendi liige Yana Toom on justiitsministeeriumi kavandatava välisagentide seaduse idee vastu.

Justiitsministeerium kavandab välisagentide seadust, mis kohustaks endast teatama neil, kes tegutsevad Eestis teiste riikide huvides. Minister Urmas Reinsalu selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et välisagentide eelnõus ei tähenda nimetus "agent" mitte spiooni, vaid teise riigi mõju all tegutsevat ühingut või inimest.

Tema sõnul on Eesti jaoks tähtis läbipaistvus ehk saada teada, kes on siin toimuvate aktsioonide või sündmuste taga.

"On üldteada fakt, et Vene Föderatsioon peab sisulist infosõda läänemaailma vastu. On terve müriaad erinevaid ühinguid, seltse ja organisatsioone, kelle ülesanne on mõjutustegevus, et muuta hapramaks lääneriikide institusioone ja demokraatlike riikide kaitse on vastata sellele sümmeetriliselt ehk suurema läbipaistvusega," rääkis Reinsalu.

Kui eelnõu saab heakskiidu, võib hakata neile, kes registreerimise kohustust ei täida, kehtima sanktsioonid, näiteks sissesõidukeeld.

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige Erik-Niiles Kross ei pea sellise seaduse vastuvõtmist oluliseks ja tõdeb, et need organisatsioonid, kes varjavad praegu oma rahastajaid, teevad seda ilmselt ka edaspidi ning ka sissesõidukeedu saab vajadusel rakendada.

"Kogu maailma arvates on Eesti olnud üsna edukas nii luurajate kinnipüüdmisel kui ka mõjutustegevuse vastases laiemas häälestuses. Ma ei taju julgeolekupilti vaadates, kuigi see on, jah, halvenenud, et meil oleks ülemäära midagi puudu," kommenteeris Kross.

Euroopa Parlamendi liige, Keskerakonda kuuluv Yana Toom on välisagentide seaduse idee vastu. Toom meenutab, et sarnane seadus kehtib Ameerika Ühendriikides ja Venemaal.

Toom ei usu Reinsalu väidet, et Eestis kui demokraatlikus riigis ei toimi seadus keelavalt ja piiravalt nagu Venemaal.

"See on selline riist, mis annab võimaluse kägistada valitsusorganisatsioone bürokraatiaga. Kui me tahame ohjeldada midagi ebademokraatlikku, siis me ei pea ise ebademokraatlikuks muutuma, sest sellega me sisuliselt õõnestame demokraatia aluseid," rääkis Toom.

Reinsalu ütles, et lähinädalatel saadetakse eelnõu teistele ametkondadele tutvumiseks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: