Reinsalu loob Eestile välisagentide seadust

Foto: Siim Lõvi /ERR

Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) eestvedamisel käib kibe töö loomaks Eesti versioon Ameerika Ühendriikides kasutusel olevast niinimetatud välisagentide seadusest.

Reinsalu ütles möödunud aasta detsembris, et on teinud ministeeriumi ametnikele ülesandeks teemaga tegeleda ja nüüd on asi jõudnud sinnamaani, kus mõne kuu pärast võiks loodav seaduseelnõu riigikokku jõuda.

"Lähtekoht on see, et autoritaarsed riigid soovivad välismõjude puhul neid kuidagi keelata või piirata nagu Venemaa oma mõjuagentide seadusega seda teeb. Demokraatliku riigi loogika on äraspidine, demokraatliku riigi relv on läbipaistvus. Seetõttu oleks mõistlik intensiivses infosõja keskkonnas, kus me asetseme, näha ette teatud läbipaistvus- ja avalikustamiskohustust," rääkis Reinsalu.

"Kui meie riigi territooriumil erinevate aktsioonidega osalevad mingisugused ühendused või isikud, kes ajavad kolmanda riigi asju, siis mõistlik oleks ühiskonnas teadlikkuse seisukohalt ka seada teatud tingimused, et need isikud avalikkust teavitaksid on funktsioonidest, rollist, ressurssidest ja sellest, mis asju nad ajavad kolmanda riigi mõjutusel," lisas Reinsalu.

Reinsalu sõnul võib eeldada, et luurajad või provokaatorid ei kipu sellesse nimekirja end registreerima. Ta selgitas, et kui nende puhul tuvastatakse, et ta ei ole registreerunud, aga jätkab oma mõjutustegevust, siis see on aluseks sissesõidukeelu kohaldamiseks.

Reinsalu rääkis, et Venemaa Föderatsioon on koondanud terve armee ühinguid, seltse ja klubisid, mis tegelevad Vene kogukonna kontrollimise aktsioonidega.

Justiitsminister märkis, et Eestil demokraatliku väikeriigina on õigus nõuda selles küsimuses läbipaistvust ja see ei ole kuidagi vastuolus inimeste väljendusvabadusega või nende põhiõigustega.

Ta rääkis, et Eestis vääriks arutamist ka Suurbritannia valitsuse ettepanekud, mis puudutavad Vene Föderatsiooni finantshuvide täiendavat registreerimist.

Reinsalu rõhutas veel välisagentude seaduse nimetusest rääkides, et sõna "agent" ei asetu spionaaži konteksti, vaid tähendab välisriigi mõju all tegutsevat isikut või organisatsiooni.

Millal valmis eelnõu riigikokku võiks jõuda, ei osanud Reinsalu veel prognoosida. "Lähinädalatel loodame selle idee teistele riigiinstitutsioonidele arutamiseks välja saata. Ma loodan, et lähematel kuudel on võimalik sellega edasi liikuda," ütles minister.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: