ERR Brüsselis: EL muudab sõjatehnika liikumise sujuvamaks

Foto: EBU/ERR

Euroopa Komisjon pakkus välja kava, kuidas muuta sõjaväetranspordi liikumine Euroopa Liidus sujuvamaks.

Liikudes sõiduautoga Pariisist Tallinna, võib juhtuda, et mõne Schengeni sisepiiri ületamist ei pane tähelegi. Soomuki roolis ei ole Euroopa Liidu sisepiiride ületamine aga sugugi enesestmõistetav, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sõjatehnika liikuvus Euroopas tõusis päevakorda pärast Krimmi annekteerimist, kui selle tõstatas USA. Kolmapäeval avaldas Euroopa Komisjon teekaardi, kuidas tõkked kaotada. Selleks, et tankid saaksid kiiremini piire ületada, tahab Euroopa Komisjon ühtlustada sõjaliste operatsioonide tolliformaalsused Euroopa Liidus.

"Peame olema võimelised kiiresti lähetama sõdurid oma sisepiiride sees ja suutma kiiresti käivitada sõjalisi operatsioone väljaspool. Selle jaoks on meil vaja sobivat taristut," rääkis Euroopa Komisjoni transpordivolinik Violeta Bulc.

Komisjon tuvastab Euroopa Liidu transpordivõrgu need osad, mis sobivad sõjaliseks kasutuseks. Kui mõni oluline teelõik vajab sõjaväetranspordi kandmiseks investeeringuid, lubab Brüssel avada rahakoti.

"Konkreetsete projektide hulka võiks kuuluda näiteks silla uuendamine, mis ei suuda hetkel kanda sõjaväe sõidukeid või raskeveokeid, mis transpordivad tsiviiltarbeid. See oleks kasulik nii ärilistele kui ka sõjalistele operatsioonidele," selgitas Bulc.

Euroopa Parlamendis kaitsekoostöö raporti koostanud Urmas Paeti sõnul on oht, et liikmesriikide seaduste ühtlustamine võib venima jääda.

Paet leiab, et kuna avalik arvamus pooldab kaitsekoostöö suurendamist, on sellega edasiminekuks praegu parem hetk kui kunagi varem.

"Riske on igale maitsele täna Euroopas. Kõik Euroopa riigid, sealhulgas Euroopa riikide avalik arvamus, saavad selgelt aru, et praegu on see hetk, kui Euroopa peab oma kaitsekoostööd tihendama. Kui see hetk ei ole praegu, siis ma küsiks, millal veel," rääkis Paet.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: