Pariis ja Berliin: EL-il olgu julgeoleku alal strateegiline autonoomia

Euroopa Liidu lipp.
Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Liidu riigid peavad tagama, et neil on NATO kõrval olemas võime tegutseda julgeolekuohtude vastamisel sellest iseseisvalt, ütlesid Prantsuse ja Saksa kaitseminister reedel, rõhutades strateegilise autonoomia tähtsust Ühendriikidest.

"Kui meid ähvardavad ohud meie endi naabrusest, eriti lõunast, peame olema võimelised vastama isegi siis, kui USA või NATO tahaksid ennast vähem asjasse segada," ütles Prantsuse kaitseminister Florence Parly Müncheni julgeolekukonverentsil.

Selle saavutamiseks on vaja "strateegilist autonoomiat", sõnas ta koos oma Saksa kolleegi Ursula von der Leyeniga delegaatidele esinedes.

EL käivitas detsembris 25 liikmesriigi osavõtul alalise süvendatud kaitsekoostöö (PESCO), millest loodab tõuget liikmesmaade tihedamaks koostööks pärast Brexitit, kaitsekulutuste tõhustamist ning ühiseid võimearendusprojekte.

Prantsuse president Emmanuel Macron on kutsunud looma Euroopa interventsioonialgatust (EII), mis lubaks üksikutel riikidel väljaspool EL-i ja NATO struktuure operatsioone läbi viia.

Pariis tunneb, et kannab põhiraskust Mali, Nigeri ja teiste Saheli riikide stabiliseerimisel ning piirkonnas peetavas võitluses pühasõdalaste rühmitustega, mis võivad üritada Euroopas rünnakuid korraldada.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg on hoiatanud, et EL ei tohi NATO rolli õõnestada.

Parly ütles reedel, et EL-i riigid peavad olema valmis tegutsema ilma, et nad paluksid USA-l appi tulla ja toetada neid luure-, jälgimis- ja õhuluurevõimekustega. "Unustage nende rutiinsed mured, kes ütlevad, et kas EL või NATO. See on vale debatt," sõnas Prantsuse kaitseminister.

Von der Leyen väljendas nõusolekut, öeldes, et Euroopa sõjalise autonoomia ülesehitamine on ühildatav NATO tugevdamisega, lisades, et eesmärk on jääda "transatlantiliseks".

"Asja tuum on Euroopa, mis suudab ka sõjaliselt suuremat koormat kanda, et olla senisest autonoomsem ja kanda suuremat vastutust - ka NATO sees," sõnas Saksa kaitseametkonna juht.

Prantsusmaa teatas hiljuti plaanist suurendada kaitsekulutusi eesmärgiga eraldada aastaks 2025 kaitsevaldkonnale vähemalt 300 miljardit eurot. Sellega suureneks Prantsusmaa kaitse-eelarve NATO nõutud kahe protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP) praeguselt 1,8-lt protsendilt.

Samuti konverentsil osalev Stoltenberg tervitas EL-i süvendatud kaitsekoostööd reedel ettevaatlikult, öeldes, et "seni, kuni seda tehakse viisil, et see ei võistle, vaid täiendab NATO-t, tugevdab see allianssi".

Peasekretär rõhutas, et EL ei suuda "omapäi" Euroopat kaitsta.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: