Ametite kontrollkäigud tuvastasid puudusi pea kõigis hooldekodudes ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Terviseamet, ravimiamet ja sotsiaalkindlustusamet avastasid kontrollkäikudel hooldekodudesse puudusi pea kõigis asutustes. Probleeme on nii hooldusplaani koostamise ja täitmise, tervishoiuteenuste osutamise kui ka dokumentatsiooniga.

Paar nädalat tagasi pöördus venekeelsesse meediasse naisterahvas, kelle ema sattus hooldekodust haiglasse, kus tal tuvastati psühhotroopse aine mürgistus. Hooldekodu direktor ütles lehele, et nemad jälgisid vaid arsti määratud raviskeemi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sotsiaalministeeriumi ülesandel läbi viidud kontrollkäikudel selgus aga, et probleeme ravimite manustamise dokumenteerimisel esineb nii mõneski hooldekodus.

"Meie oma kontrollkäikudel tuvastasime, jah, seda, et ei ole protseduurid vajalikul määral dokumenteeritud, mille põhjal võib tekkida kahtlusi, kas ravimeid on antud täpselt nii nagu neid andma peab," selgitas terviseameti peadirektor Merike Jürilo.

"Neid juhtumeid on olnud, kus üks inimene sattus isegi mürgistusega haiglasse. Meile on tulnud üksikuid kaebusi, mida ka hoolega uuritakse, mis seal taga on ja vajadusel me edastame materjalid ka prokuratuuri," lisas ta.

Kontrollkäikutel tuvastati aga ka teisi probleeme. Näiteks jättis kliendile hooldusplaani koostamine ja selle täitmise kvaliteet soovida.

"Kui inimene läheb hooldekodusse, siis tuleks ikkagi hinnata seda, mida ta konkreetselt vajab, milline on tema abivajadus, milliseid konkreetseid teenuseid ja tegvusi ta vajaks," ütles sotsiaalkindlustusameti peadirektor Egon Veermäe.

Esmaspäeval sotsiaalministeeriumis toimunud kohtumisel tõid hooldekodude esindajad välja, et rahapuudus on see, millest paljud probleemid alguse saavad. Näiteks kvalifitseeritud tööjõu leidmine.

"Me ei leia inimesi, meil ei ole inimesi, kes sooviks tulla valdkonda tööle või on täna inimesed, kes on väga eakad ja ei jõua lihtsalt seda tööd teha ning noortel on lihtsam kuskil mujal tööd teha. Ütlen veelkord, et raha paneb asjad paika, nad lähevad mujale, kus neile makstakse rohkem palka," selgitas Käru Südamekodu juhataja Heili Burmeister.

Veermäe hinnangul aga probleem rahapuuduses ei ole. "Me oleme vaadanud teatud asutuste puhul finantsnäitajaid, ma ei ütleks, et see on rahas kinni, ma ütleks, et paljuski saab lahendada läbi parema juhtimise," sõnas Veermäe.

Sotsiaalministeeriumi hinnangul on hooldekodudele esitatud nõuded piisavalt karmid ning neid muutma ei hakata. Küsimus on nende nõuete täitmises.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: