Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Välisilm": demokraatide elu muutub Ungaris veel raskemaks

Foto: SCANPIX / SIPA

Ungari valimistel võidutses Viktor Orban Fidesziga eesotsas ning koalitsioonipartneri kristlike demokraatidega on võim jätkuvalt kindel.

ETV saade "Välsilm" analüüsis, miks ei õnnestunud opositsioonil riigitruus meedias, peaministri juhitud immigratsioonivastases kampaanias suuremalt pildile pääseda.

Kunagine liberaal ning veel varasem nõukogudevastane teisitimõtleja, kuid peaministrina juba kaks ametiaega oma riiki autoritaarsusesse tüürinud Viktor Orban lubas oma kampaanias jätkata võitlust ÜRO, Euroopa Liidu ja filantroop George Sorose ühise vandenõu vastu kogu Läänemaailma, sealhulgas Ungari muutmiseks sisserändajate alaks.

Selline retoorika köidab rahvast, ehkki kõik esitatud väited on kergelt ümberlükatavad. Paraku vaba meediat Ungaris enam ei ole. Kahe eelmise valitsusajaga suudeti ajakirjandusele päitsed pähe panna.

Üksikud väljaanded, mis veel Orbanile ei allu, on täiesti kõrvalised, aga neidki püütakse valitsuse kontrollile allutada ning pole kahtlust, et varem või hiljem see õnnestub.

"Praegu me teame, et kõik nii elektroonilised, kui kirjutavad üleungarilised meediaväljaanded on kõik orbanilähedaste oligarhide kontrolli all. Ja nii lihtne see ongi, et lähevad eetrisse vaid kontrollitud sõnumid, vajalikud sõnumid ja need, mis hoiavad siis nagu inimesi ohjes," rääkis Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.

Ungari vaba intelligents pole siiski kuhugi kadunud, nagu ka tõeliselt vabameelsed ning demokraatiat hindavad inimesed üldse.

Budapestis oli väga vähe inimesi, kes võimulolijate poolt hääletasid, praktiliselt kogu pealinn oli Orbani vastu.
Eks nüüd peabki peaminister nuputama, kuidas sõnakuulmatut pealinna taltsutada. Ent demokraatlik opositsioon on tugevasti killustunud ning katsed vahetult valimiste eel ühtsust leida jäid hiljaks.

Seda enam, et paratamatuse sunnil võeti kampa ka paremäärmuslik Jobbik, kelle poolt paljude vabameelsete ning demokraatide käsi lihtsalt ei tõuse hääletama.

Oma populismis käitub Orban nagu teismeline, ta kompab piire, koos oma parteikaaslastega. Levitab populistlikku, sisserändajatevastast retoorikat, läheneb Venemaale, kiigates samal ajal silmanurgast väga agaralt, mida sõnades vihatud Brüssel sellest arvab, sest ilma Brüsselita tegelikult ei saa.

Mall Hellam selgitas, et tegelikult nii Orbanile kui Fideszile on Euroopa rahad väga tähtsad. "Euroopa toetusega on ju rajatud Ungarisse väga suuri infrastruktuuriprojekte, aga paraku ka selliseid Orbani lemmikehitisi, nagu jalgpallistaadione."

Ungari vabameelsete ja demokraatide elu aga muutub veel raskemaks ning ruttu. Fidesz teatas, et esimese asjana saadetakse parlamenti seadustepakett, mis muudab sisserändajaid toetavate kodanikeühenduse tegevuse sisuliselt võimatuks.

Parlament, kus ligi pooled kohad on Orbani juhitava koalitsiooni käes, võtab need seadused kindlasti vastu.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ETV, "Välisilm"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: