X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Politoloog: orbanism kestab Ungaris veel aastaid

Foto: Attila Kisbenedek/AFP Photo/Scanpix

Politoloog Florian Hartleb ütles, et Ungari peaminister Viktor Orbán riigi diktaatoriks ei muutu, küll aga jääb nn orbánism veel aastateks kestma.

Ungari juurtega USA miljardär George Soros otsustas viia inimõigustega tegeleva sihtasutuse Avatud Ühiskonna Fond Budapesti keskuse Berliini, et sealt juhtida rahvusvahelist tegevust edasi. Lahkumine ei tähenda, et fond lõpetab täielikult oma tegevuse Ungaris. Fondi lahkumise põhjus on pikka aega kestnud peaminister Viktor Orbáni ja George Sorose vastasseis, vahendas "Välisilm".

"Põhjuseks on poliitiline surve ja kiusamine alates 2014. aastast. Üha suurenenud poliitiline surve ja poliitikute korduvate verbaalsete solvangute kasutamine meie looja suhtes ning laimukampaania. Ungari valitsus tahtlikult tõlgendas ja moondas meie vaateid ning mustas tema minevikku ja pärandit möödunud aastatel," selgitas Avatud Ühiskonna Instituudi Budapesti fondi pressiesindaja Csaba Csontos.

Ungaris kehtib valitsusvälistele organisatsioonidele 25-protsendiline maks välisriigist tulnud annetusele, kui see sihtasutus toetab migratsiooni. Praegu võib siseminister sarnase sihtasutuse või MTÜ tegevuse migratsiooni valdkonnas lõpetada, kui see ohustab tema arvates riiklikku julgeolekut.

Orbáni kabinetiülem Antal Rogán kinnitas, et Stop Sorose eelnõu täiendamisega minnakse edasi.

"Valitsus astub samme, et tugevdada Stop Sorose seadust. Me jätkame sellega parlamendis. Peaminister soovib sellega tegeleda kõige varem sel nädalal ning koos seadusega seotud põhiseaduse muudatustega," rääkis Rogán.

Euroopa Liit on juba avaldanud kahetsust, et Sorose fond Ungarist pidi lahkuma. Saksa ajaleht Süddeutsche Zeitung aga kutsus Euroopa Liitu reageerima demokraatia õõnestamise vastu.

Politoloog Florian Hartleb, kes on uurinud populismi levikut Euroopas, ütles, et Ungaris on välismaalasi vaid paar protsenti. Ungari puhul tõi ta välja vastuolu, mida Orbán kasutab.

"Orbán võitleb rahvusliku riigi eest. Orbán näitab, kui erineval teel on Euroopa. Orbán on ka Euroopa suurimas parteis ehk Rahvapartei fraktsioonis europarlamendis, seega on ta samas leeris Merkeli ja teiste Euroopa paremtsentristlike parteidega. Teisalt proovib ta luua tihedaid sidemeid Putini ja Hiinaga. See näitab, et globaalselt ja Euroopa tasemel on illiberaalne mõtteviis tõusuteel ning Lääne demokraatiad peavad võitlema, eriti veel sellisel keerulisel teemal nagu migratsioon," rääkis Hartleb.

Värskelt taas peaministriks saanud Viktor Orbán kohtus möödunud nädalal Poola kolleegiga, kellega kinnitas tugevat sõprust ja ühist arusaama, kuidas Euroopa Liiduga suhelda. Valimiskampaania ajal tugevalt immigratsioonivastasusele rõhunud Orbán kinnitas, et on valmis migrante aitama.

"Meil ei ole kivid südamete asemel. Oleme kristlik rahvas. Teame oma kohustusi ja aitamise mõtet, kuid me ei saa aidata kedagi, kui samal ajal hävitame oma riiki," ütles ta.

Euroopa Komisjon on mõlema riigi puhul ähvardanud järgmise eelarveperioodi jooksul summat vähendada, kui Budapest ja Varssavi ei järgi täpsemalt õigusriigi põhimõtet. Vastasseis tugevdab Visegrádi riikide ühist joont veelgi.

"Meie seisukohad on lähestikku. Võiks öelda, et muutuvad veelgi lähedasemaks, sest teame rohkem, millised võiksid olla eelarve ettepanekud järgmiseks finantsraamistikuks aastatel 2020-27," ütles Poola peaminister Mateusz Morawiecki.

Kesk-Euroopas ühist rinnet loov Orbán kasutab ära Euroopast tuleva raha infrastruktuuriprojektide jaoks, kuid selle eest ei hakka ta toetama liberaalset maailmakorda.

Florian Hartleb ei usu, et Orbán võiks muutuda diktaatoriks. "Ta kasutab kõiki oportunistlikke ja pragmaatilisi vahendeid. Ungaris pole alles tugevat vasakpoolset opositsiooni. Alles on paremradikaalne Jobbik partei, kellega on tihedad sidemed. See tähendab, et orbánism jääb Ungaris veel aastaid kestma. See aga on aga suur väljakutse Euroopale," rääkis politoloog.

Tema hinnangul jääb Orbán võimule vähemalt kaheksaks kuni kümneks aastaks. "Sest ta lõi süsteemi, mis põhineb nepotismil. Tal on alles ka 1990. aastatest pärit sõbrad, seega ma ei näe nii pea mingeid muutusi," selgitas Hartleb.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: