Juba kuus Euroopa Rahvapartei liiget soovib Orbani parteile ust näidata

Ungari peaminister ja erakonna Fidesz Viktor Orban.
Ungari peaminister ja erakonna Fidesz Viktor Orban. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Soome Koonderakonnast sai juba kuues erakond, mis tegi ettepaneku Ungari võimupartei Fidesz paremtsentristlikust Euroopa Rahvaparteist (EPP) välja arvata.

Yle kirjutab, et Koonderakonna esimees ja Soome praegune rahandusminister Petteri Orpo on saatnud selle teemal kirja EPP juhatusele. Koonderakonnal on europarlamendis kolm saadikut, kes on EPP fraktsioonis koos 11 Fideszi saadikuga.

Koonderakond leiab, et Ungari peaministri Viktor Orbani erakond on läinud EPP väärtuste ja põhimõtete rikkumisel juba liiga kaugele.

Ungari peaministrit ja tema parteid on juba pikemat aega süüdistatud Euroopa väärtustest kaugenemises, Ungaris meediavabaduse lämmatamises ning liigses Kremli-sõbralikkuses. Euroopa Parlament algatas suvel Ungari suhtes ka õigusriigi põhimõtete rikkumist puudutava menetluse.

Viimasel ajal on kriitikat pälvinud riiklikult rahastatud propagandakampaania, mis on suunatud Orbani kunagise liitlase ja praeguse vihavaenlase Georg Sorosi ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri vastu.

Eelpool mainitud põhjustel on üha sagedamini kerkinud esile ka küsimus, kas Fidesz on ikka sobiv Euroopa Parlamendi suurima fraktsiooni liikmeks. Sellega seoses on juhitud tähelepanu ka sellele, et Orban on viimasel ajal kohtunud ja koostööd arutanud pigem teiste liikmesriikide euroskeptiliste jõududega, näiteks nagu Itaalia erakond Liiga ning teiste Visegradi riikide Brüsseli-kriitikud.

Mingeid ametlikke samme Fideszi välja viskamiseks pole EPP-s seni astutud. Teema ametlikuks tõstatamiseks on vaja, et sellist soovi avaldaks seitse erakonda viiest riigist.

Soome Koonderakonnast sai neljapäeval kuues liige. Kui nüüd Rootsi Mõõdukas Koalitsioonipartei oma varasema lubaduse samuti teoks teeb, on vajalik arv erakondi koos ning teema jõuab 20. märtsil Brüsselis toimuva EPP juhatuse koosoleku päevakorda.

Esimesena tegid Orbani-vastase üleskutse kaks Belgia konservatiivset erakonda CD&V ja CdH ning Junckeri koduerakond, Luksemburgi CSV. Fideszi välja arvamist soovivad ka Portugali CDS ja Hollandi CDA.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: