Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vene duumasaadikud koostasid sotsiaalmeedia reguleerimiseks uue eelnõu

Teenuste hinnad hakkavad langema.
Teenuste hinnad hakkavad langema. Autor/allikas: Kirill Kudryavtsev/AFP Photo/Scanpix

Venemaa riigiduuma saadikud koostasid uue versiooni eelnõust, mis kehtestab uued regulatsioonid sotsiaalvõrgustikele.

Eelnõu kohaselt peab iga suurem sotsiaalvõrgustiku ettevõte rajama Venemaale oma esinduse, et muuta Vene võimudele nendega suhtlemine lihtsamaks, vahendas Meduza.

Samuti peavad kõik suuremad sotsiaalvõrgustikud tuvastama oma kasutajad telefoninumbrite alusel. See muudab venelastele võimatuks sotsiaalmeedia kasutamise anonüümselt, sest inimesed peavad SIM-kaartide ostmiseks esitama passiandmed.

Eelnõu kohustab suuri sotsiaalvõrgustikke kasutajate taotluste alusel kustutama 24 tunni jooksul igasuguse informatsiooni, mis rikub Venemaa seaduseid.

Venemaa telekommunikatsiooni järelevalveameti Roskomnadzori taotluse alusel peavad sotsiaalvõrgustikud kustutama igasuguse kontrollimata olulise tähtsusega informatsiooni, mida on esitatud tõe pähe. Teisisõnu sunnib Vene valitsus kustutama kõik, mida peab libauudiseks.

Suured sotsiaalmeediavõrgustikud peavad ka vältima seda, et kasutajad avaldavad sisu, mis propageerib pornograafiat või vägivalla kultust. Samuti peavad nad kustutama ropu keelekasutusega sisu.

Kui ettevõtted ei allu regulatsioonidele, võib neid esmakordse rikkumise korral oodata kuni 50 miljoni rubla suurne trahv, korduva rikkumise korral võidakse sotsiaalmeediavõrgustik Venemaal blokeerida.

Eelnõu peab "suure sotsiaalvõrgustiku" all silmas avalikku veebivõrgustikku, kuhu kasutajad saavad postitada elektroonilisi sõnumeid teksti, fotode, audio või muus formaadis ning kus nad saavad neid sõnumeid jagada teiste inimestega. Eelnõu kehtiks vaid populaarsetele võrgustikele, millel on Venemaal vähemalt 100 000 külastajat päevas. See tähendab, et nende hulka võivad kuuluda ka meediaväljaanded, mis võimaldavad lugejatel postitada kommentaare, ning veebikauplused, kuhu kliendid saavad jätta tagasisidet.

Riigiduumas toimunud eelnõu toetajate kohtumisel ütles mitu eksperti ja valdkonna esindajat, et eelnõu on väga ebapraktiline. Näiteks püüab eelnõu kontrollida ropendamist sotsiaalmeedias, kuid igas sekundis postitatakse sinna tuhandeid uusi sõnumeid. Duuma asespiiker Pjotr Tolstoi ütles, et tehnilised küsimused ei ole riigiduuma probleem ning sotsiaalvõrgustike ülesanne on teha sellised veebilehed, mis ei rikuks seadust.

Eksperdid viitasid ka varasematele Venemaa interneti seadustele, mis ei ole loodetud eesmärke täitnud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: