Vene amet tahab blokeerida ligipääsu sõnumirakendusele Telegram

Telegrami sõnumirakendus.
Telegrami sõnumirakendus. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Venemaa telekommunikatsiooni järelevalveamet esitas reedel Moskva kohtule taotluse blokeerida sõnumirakendus Telegram.

Roskomnadzor nõudis Telegramilt Vene julgeolekuametitele krüptovõtmete üleandmist. Kuna Telegram seda ettenähtud tähtajaks ei teinud, esitas amet kohtule taotluse Telegram blokeerida.

Hagi esitamisele eelnes Telegrami ja Vene ametnike kuudepikkune vaidlus. Ametnikud tahavad ligipääsu Telegrami krüptovõtmetele, et uurida raskeid kuritegusid, kaasa arvatud terrorirünnakuid.

Vene ülemkohus lükkas märtsis tagasi Telegrami apellatsioonikaebuse, millega firma vaidlustas julgeolekuteenistuse FSB taotluse saada ligipääs Telegrami kasutajate andmetele.

Telegrami hinnangul rikub FSB tarbijaõigusi. Ametnike sõnul kasutatavad rakendust teiste seas vägivaldsed äärmuslased.

Roskomnadzor teatas avalduses, et on esitanud hagi, milles "nõutakse ligipääsu piiramist (teenusele) Venemaa territooriumil".

Telegrami advokaadi väitel oleks igasugune keeld põhiseadusega vastuolus ja võimatu jõustada.

"Telegrami positsioon on jäänud samaks - FSB nõudmised võimaldada kasutajate eravestlustele ligipääsu on põhiseadusvastased, ei tugine seadustel ja on tehniliselt ja juriidiliselt teostamatud," ütles Pavel Tšikov, kes juhib Telegrami esindavat inimõigusühendust.

Telegrami eksiilis viibiv Vene asutaja Pavel Durov on korduvalt öelnud, et tõrjub Vene julgeolekuteenistuste kõiki katseid saada tagaukse kaudu ligipääsu vestlustele.

2013. aastal loodud rakendus võimaldab inimestel vahetada sõnumeid, fotosid ja videosid kuni 5000-liikmelistes rühmades ja sel on kokku umbes 200 miljonit kasutajat.

Kõnealune sõnumirakendus on mugav vahend, millega ajakirjanikega suhelda ja see oleks "kahetsusväärne", kui Telegrami ja võimude vahel ei jõuta kokkuleppele, ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov briifingul.

Telegram on populaarne poliitaktivistide seas, kuid seda on kasutanud ka islamiäärmuslased.

"Venemaal on palju probleeme alates vaesusest kuni sõiduteede kohutava seisukorrani, kuritegevusest kehva arstiabini," ütles opositsiooniliider Aleksei Navalnõi Twitteris. "Kuid riik tegeleb Telegrami blokeerimisega meie nimel... mis viisil muudab Telegram elu Venemaal hullemaks? Keda see häirib?" ütles ta.

Roskomnadzor ähvardas rakenduse blokeerida mullu juunis vajalike dokumentide esitamata jätmise tõttu. Kuigi Telegram registreeris ennast hiljem järelevalveorgani juures, keelduti Roskomnadzori andmesalvestamise nõuete täitmisest.

Ameti juures registreeritud ettevõtted peavad võimaldama FSB-le ligipääsu informatsioonile kasutajate vestluste kohta.

Alates sellest aastast tuleb neil vastavalt 2016. aastal vastu võetud terroritõrjeseadusele ka salvestada kõigi Vene kasutajate andmed Venemaal.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: