Miinimumplaan: Tallinna Sadam maksab edaspidi 30 miljonit dividendi aastas

{{1524127260000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Valitsus volitas majandusminister Kadri Simsonit hääletama Tallinna Sadama edasise dividendipoliitika kinnitamiseks selliselt, et Tallinna Sadam maksab 2019. ja 2020. aastal netodividende vähemalt 30 miljonit eurot.

Riik kui Tallinna Sadam enamusaktsionär ootab äriühingult stabiilset omanikutulu ning äriühing maksab netodividendi perioodil 2019–2020 vähemalt 30 miljonit eurot aastas ning pärast seda vähemalt 70 protsenti puhaskasumist, selgub eelnõu seletuskirjast.

Tegemist on miinimumplaaniga, sest samas on riigi ootus kuni aastani 2022, et ettevõte suudab maksta netodividende vähemalt 35 miljonit eurot aastas.

"Kui kõik jätkub nii, et mingit erilist kasvu ei tule, siis dividendi põhi on selline. See pikajaline ostus oli tehtud selle tõttu, et Tallinna Sadam läheb börsilile. Üks kolmandik sellest saab olema uute aktsionäride oma ja me näitame Tallinna Sadamat siis kui väga usaldusväärstet ja turvalist dividendiaktsiat," selgitas minister Simson "Aktuaalsele kaamerale".

Avaroni analüüsiosakonna juhi Rain Leesi sõnul on 30-miljonilised dividendid Tallinna Sadamale jõukohased. Edasise dividendi suurus teada pole.

"Kui me võtame 70 protsenti netokasumist, siis me päris 30 miljonini ei jõua. Aga jah, sellegipoolest tegelikult Tallinna Sadama dividendimaksmise kapatsiteet on kindlasti väga tugev," ütles Leesi.

Dividendipoliitika täpsustava osa järgi vaadatakse iga-aastaselt ka tegelikku olukorda ning lõplik dividendiotsus tehakse vastavalt kujunenud majanduslikule seisule ja väljavaatele.

Lisaks võetakse arvesse ka ühekordsete tehingute mõju puhaskasumile. Dividendipoliitika kinnitamiseks nõusoleku andmine on vajalik seoses aktsiate esmase avaliku pakkumisega (IPO), et tulevastel investoritel oleks võimalik hinnata adekvaatselt ettevõtte dividendide maksmise perspektiive.

Valitsus andis märtsis Simsonile volituse Tallinna Sadama aktsiate esmase avaliku pakkumise (IPO) korraldamiseks Nasdaq Tallinna börsil. Tallinna Sadama aktsiakapital suureneb kuni 75,4 miljoni uue 1-eurose väärtusega aktsia võrra kokku 263 miljoni euroni. Sealjuures loobub Eesti riik aktsiate märkimise eesõigusest.

Ministeerium sõlmib aktsiate müügi korraldamiseks Tallinna Sadama ning aktsiate pakkumise globaalsete koordinaatorite vahelise märkimislepingu, mis määratleb aktsiate esmaemissiooni (IPO) läbiviimise tingimused ja korralduslikud üksikasjad.

Tallinna Sadama aktsiate avalik noteerimine on kokku lepitud valitsuse koalitsioonilepingus. Ettevõtte eesmärk on noteerida aktsiad Nasdaq Tallinn börsil hiljemalt 2018. aasta esimese poolaasta lõpuks.

Kas Tallinna Sadama aktsiast kujuneb esmase avaliku pakkumise järel atraktiivne dividendiaktsia, sõltub ettevõtte majandustulemusest.

"Millise hinna pealt riik oma osalust müüb. Ütleme siis niimoodi, et näiteks kui selline ettevõte pakuks 5-protsendist dividenditootlust, siis praeguses intressikeskkonnas oleks kindlasti täitsa atraktiivne investeerimisvõmalus," sõnas Leesi.

Valitsus otsustas juba mullu novembris, et võtab tänavu Tallinna Sadamast dividendidena välja 105 miljonit eurot. "See läheb likviidusreservi," kinnitas Simson.

Sisuliselt kasutas riik Leesi sõnul enne börsile minekut viimast võimalust suures mahus ettevõttest dividende välja võtta.

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael, Toomas Pott

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: