Tallinna Sadama aktsiate märkimine algab 25. mail

{{1525763340000 | amCalendar}}

Tallinna Sadam teatas teisipäeval kavatsusest viia läbi ettevõtte aktsiate esmane avalik pakkumine ning noteerida aktsiad Nasdaqi Tallinna börsi Balti põhinimekirjas.

Tallinna Sadam plaanib kuulutada aktsiate avaliku pakkumise välja sellekohase teatega 25. mail, mil ettevõte avalikustab ka finantsinspektsioonis registreeritud prospekti.

Tallinna Sadam kavatseb emiteerida kuni 75,4 miljonit uut aktsiat ja tänane ainuaktsionär Eesti riik kavatseb täiendavalt müüa kuni 11,3 miljonit olemasolevat Tallinna Sadama aktsiat.

Märkimisperiood kestab eeldatavalt 6. juunini. Aktsiatele tuleb märkimiseks hinnavahemik. "Jaeinvestoril on ülemises otsas see võimalik, aga lõplik hind, ma ütlen, selgub siis, kui aktsiatega juba kaubeldakse," sõnas Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm "Aktuaalsele kaamerale".

Eeldatavalt märgivad suurema osa aktsiatest institutsionaalsed investorid. "Seda on raske prognoosida, aga võib-olla jaeinvestoreid kuskil paarkümmend protsenti. Eeldused heaks dividendiaktsiaks on saada küll, sest Tallinna Sadam on maksnud väga pikaajaliselt kõrgeid dividende, on olnud sellise dividendi tootlusega ettevõte pikka aega," rääkis Kalm.

7. juunil otsustatakse aktsiate jaotamine ja fikseeritakse aktsia hind. Eeldatavalt 11. juunil peaks algama kauplemine börsil. 

Kindlasti elavdab riigiettevõtte kolmandiku aktsiate noteerimine Tallinna Börsi ja meelitab sinna ka väikeinvestoreid juurde.

"Kindlasti ta saab olema TOP 3 ettevõte mahu poolest. See ju eesmärk ongi. Põhiline, et pakkuda kohalikule inimesele võimalus saada tükk kohalikust suurettevõttest, investeerida sääste ja saada sealt samasugust tulu nagu saab täna riik dividendidena," selgitas Nasdaq Tallinna börsi juhatuse esimees Kaarel Ots.

Majandusminister Kadri Simson loodab, et Tallinna Sadama aktsia kujuneb atraktiivseks ka näiteks Eesti pensionifondidele, kes seni on meie majandusse vähe investeerinud.

"Börsile minek elavdab meie aktsiakapitali ja aktsiaturge ja me loodame, et Tallinna Sadam on piisavalt atraktiivne, et ta toob siia välisinvestorite huvi. See ilmselgelt mõjub hästi mitte ainult Tallinna Sadama tuntusele, vaid võib kaasa tuua ka teiste ettevõte jaoks häid uudiseid," rääkis Simson.

Tänavu aprillis ettevõtte senise ainuaktsionäri ehk riigi poolt kinnitatud dividendipoliitika seab ettevõtte eesmärgiks maksta aastatel 2019–2020 aktsionäridele netodividende vähemalt 30 miljonit eurot aastas ning alates aastast 2021 vähemalt 70 protsenti eelmise aasta puhaskasumist.

Aktsiate institutsionaalse pakkumise korraldajad on Citigroup Global Markets Limited, Carnegie Investment Bank AB, Erste Group Bank ja Swedbank. Jaepakkumise korraldajad on Swedbank ja LHV Pank.

Tallinna Sadam kuulub Eesti suurim kauba- ja reisisadamate kompleks, mida läbis 2017. aastal 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Tallinna Sadama tütarfirma TS Laevad korraldab parvlaevaühendust Eesti mandri ja suursaarte vahel.

Tallinna Sadama 2017. aasta müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, kulumieelne tegevuskasum (EBITDA) 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Majandusminister Kadri Simson ütles, et valitsuse plaan noteerida Tallinna Sadama aktsiad börsil loob peamiselt uusi investeerimisvõimalusi Eestis.

Selle sammuga loodetakse parandada kohaliku kapitalituru likviidsust ja atraktiivsust. Samuti suurendab planeeritud noteerimine veelgi enam Tallinna Sadama efektiivsust ja läbipaistvust ning on eeskujuks tulevikus võimalike teiste Eesti riigile kuuluvate äriühingute noteerimiseks börsil, lisas minister.

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael, Toomas Pott

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: