Siili stsenaarium: Eestit ründab riik nimega Murinus ({{commentsTotal}})

{{1524818460000 | amCalendar}}
Foto: Siim Verner Teder

Enam kui 15 000 osalejaga suurõppusel Siil harjutatakse esmakordselt praktikas läbi laiapindset riigikaitset. Õppuse stsenaariumi järgi on Eesti vastaseks väljamõeldud nimega riik Murinus, kes üritab olukorda Eestis destabiliseerida ning tekitada lõhe NATO riikide vahele.

Õppuse eesmärke ja tegevusi reedel tutvustanud Kaitseliidu ülem kindralmajor Meelis Kiili ütles, et tänavuse Siili õppuse põhiroll on selles, et suudetaks tagada igas olukorras Eesti rahvale turvaline keskkond ja julgeolek.

"See on esmakordne, kus laiapindset riigikaitset praktikas läbi harjutame. Harjutame ka elanikkonna evakueerimist, kuhu kaasame kohalikud omavalitsused," sõnas Kiili.

Kaitseväe operatiivülem kolonel Aron Kalmus rääkis, et õppuse stsenaarium on viimase aasta jooksul välja töötatud ning selle geograafia on viidud võimalikult realistlikuks.

"Vastasmängijad sellel õppusel on riigist Murinus, mil on oma vasallid. Nad üritavad destabiliseerida olukorda ja lüüa lõhe NATO riikide vahele. Meie poolel on Balti riigid ja liitlasriigid. Territoriaalselt keskendume Eestile ja Põhja-Lätile, aga kaasatud on ka NATO liikmete peakorterid ja osaliselt poliitiline juhtkond. Poliitilisel tasandil laieneb stsenaarium Eesti presidendi kantseleist kuni Ühendkuningriigi peaministrini ning selle käigus saab läbi mängitud, kuidas kriisi olukorras käituda ja otsuseid vastu võtta," rääkis Kalmus.

Õppus algab 2. mail ja kestab 12. maini. Õppuse raam on kogu Eesti, sh saared. Siilist võtavad osa 19 riiki, lisaks sellele NATO staabi ja juhtimisstruktuur.

Siili politsei- ja piirivalveameti (PPA) poolsete tegevuste üldjuht, politseikolonelleitnant Marti Magnus ütles, et politsei jaoks on Siili põhifookus 4.-6. maini kui PPA läheb üle kriisiaegsele juhtimisstruktuurile ning koostöös Kaitseliiduga harjutatakse piiride täiendavat valvamist ja objektide kaitset.

"Harjutame, kuidas kiirkorras kaitseliitlasi välja õpetada selleks, et nad saaksid politsei tegevust toetada. Käiku läheb ka rahvusvaheline mõõde - saadame lähiriikidele abipalve, et nad tooks sisse politsei kiirreageerimisjõude. Samal ajal toimuvad meil ka reaalsed politseireidid, kus politseiametnikud on koos kaitseliitlastega. Me ei häiri väga palju tavakodanikke, aga politsei teeb oma tavapärast tööd - tuvastab joobeseisundeid, juhtimisõigusi."

Magnuse vsõnul on sel ajal kui Siil algab märksõnaks ka liiklusohutus, sest liikluses on tavapärasest enam raskeveokeid.

"Kinni tuleks pidada piirkiirustest ja mitte võtta liigseid riske. Kui avaliku korra osas on probleeme, siis riigis kehtib tavaolukord - 112 töötab ja toimib. Ja kui kuskil on näha militaariga seotuid kahtlaseid esemeid, siis neist tavakorras teada anda." 

Siil 2018 on taasiseseisvunud Eesti suurim õppus. Siil toob kokku enam kui 15 000 kaitseliitlast-naiskodukaitsjat, kaitseväelast, liitlast, politseinikku ja päästetöötajat harjutamaks laiapindse riigikaitse tegevusi.

Toimetaja: Mirjam MäekiviHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: