Taavi Aasa umbusaldamine kukkus läbi ({{commentsTotal}})

{{1525755540000 | amCalendar}}
Foto: Aurelia Minev/ERR

Tallinna keskerakondlasest linnapea Taavi Aasa umbusaldamine teisipäeva hommikul kukkus läbi.

Aasa umbusaldamise poolt hääletas 38 volinikku. Umbusalduse läbiminekuks olnuks 79-liikmelises volikogus olnud vaja vähemalt 40 saadiku poolthäält. Keskfraktsioon teisipäeva hommikusest volikogu istungist osa ei võtnud.

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) fraktsiooni aseesimees Mart Luik tunnistas "Aktuaalsele kaamerale", et Keskerakonna fraktsioonist loodeti saada lisahääli ja selle nimel tehti tööd.

"Eks nad kasutasid vana võtet, et ei lubanud oma liikmetel kohale tulla - mine tea, kuidas nad siin tegelikult hääletavad. Kui nüüd keset tühja saali Keskerakonna pingireas istub üks või kaks inimest, siis nad oleks pandud väga selge psühholoogilise surve alla," rääkis Luik.

Kristen Michal (Reformierakond) ütles linnapea umbusaldusavaldust põhjendades, et Aas linnapeana vastutab linnas toimuva eest. Konkreetselt tõi ta välja viimase skandaali Tallinna Linnatranspordi AS-is.

"Kui me kohtusime Taavi Aasaga, siis ta isegi ei mäletanud, kaua ta on olnud Tallinna Linnatranspordi AS-i nõukogu esimees. Ja kogu selle pika aja jooksul, mil ta nõukogu esimees on olnud, ei märganud ta midagi kahtlast. Kõiki Tallinna linnaga seotud skandaale iseloomustab see, et omad kontrollivad omasid. Seitsmest linnatranspordi nõukogu liikmest seitse on keskerakondlased. Ka juhatuse liikmete seas on keskerakondlasi."

Opositsioon lubab, et see umbusaldushääletus ei jää viimaseks. "Tänane oli hoiatus, linnapeale sõnum, et muutusi on vaja. Kui neid muutusi ei tule, ei ole välistatud, et järgmine hoiatus tuleb juba märksa tõsisem," hoiatas Michal.

Samal põhjusel võib umbusaldusega uuele katsele minna kolme kuu pärast.

Martin Helme (EKRE) ütles, et kuigi ette oli teada, et umbusaldus kukub läbi, oli see siiski keskerakondlikule linnavalitsusele selge sõnum.

"Üheltpoolt see näitas, et opositsioonierakondadel on koostöövõimet. Ja teiselt andsime selgelt märku keskerakondlikule linnavõimule, et nende võim püsib juuksekarva otsas. Ning varem või hiljem saab ka mõni keskerakondlane siin volikodus aru, et ta ei saa lõputult toetada korruptsiooni."

Helme sõnul näitas keskerakondlaste mitteosalemine volikogu istungil seda, et tegelikult valitseb Keskerakonna sees hirm, et äkki mõni inimene hääletab istungil valesti.

Keskerakondlastest olid volikogu saalis vaid linnapea Taavi Aas ja volikogu aseesimees Toivo Tootsen. Volikogu koridoris kõndis aga fraktsiooni aseesimees Tiit Terik. Tema sõnul keegi ei keelanud tal hääletama minna.

"Mul lihtsalt on teistsugune arvamus kui opositsioonis olevatel inimestel, kes täna Taavi Aasa umbusaldust arutavad," ütles ta hommikul.

Volikogu istungilt puudus ka fraktsioonitu Edgar Savisaar. Paar nädalat tagasi käis Savisaare juures Hundisilmal esinduslik keskerakondlaste delegatsioon.

"Kõigi eelduste järgi nad midagi talle lubasid seal Hundisilmal. Täna teda kohal ei olnud ja sellega ta selgelt toetab Keskerakonda," kommenteeris Luik.

Mitu opositsioonipoliitikut rääkis, et keskerakondlaste seas on neid, kes pole Tallinna juhtimisega rahul, kuid vaos võib neid hoida seotus oma ametikohaga.

Aas: see oli opositsiooni enesenäitamine

Taavi Aas ütles, et umbusaldusavaldus oli ennekõike opositsiooni enesenäitamine.

"Ma tean, et mõnele keskerakondlasele helistati ja kutsuti istungile, aga nad pidasid kokkuleppest kinni ja ei osalenud. Et fraktsioonitu Edgar Savisaar samuti ei osalenud, oli tema isiklik otsus."

Aasa sõnul on opositsiooni kultuur Tallinna volikogus muutunud ja see on tingitud asjaolust, et volikogu liikmeteks tulid ka osad riigikogu liikmed.

"See on toonud Toompea tuuli volikogu saali ja see on positiivne. Kindlasti oli see proovikivi opositsiooni ühtsusele. Aga isegi kui see umbusaldus oleks läbi läinud, siis mis tagajärg oleks olnud? Kas tõesti need neli erakonda pluss mõni saadik suutnuks kokku panna linnavalitsuse? Pigem oli see opositsiooni enesenäitamine."

Tallinna 79-liikmelises volikogus on Keskerakonnal 40 saadikut ning neljal opositsioonierakonnal 38. Lisaks kuulub volikokku fraktsioonitu Edgar Savisaar.

Umbusalduse algatas 37 opositsioonisaadikut neljast erakonnast, kes heitsid Aasale ette Tallinna korruptsiooniprobleemide eiramist ja suutmatust linna juhtimisega toime tulla, mistõttu ei pidanud nad võimalikuks Aasa jätkamist Tallinna linnapeana.

 

 

Toimetaja: Urmet Kook, Merili Nael, Tiina JaaksonHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: