Tallinna opositsioon andis volikogule üle Taavi Aasa umbusaldusavalduse ({{commentsTotal}})

{{1525352880000 | amCalendar}}

Tallinna volikogu Reformierakonna, IRL-i, SDE ja EKRE volinikud andsid neljapäeval üle linnapea Taavi Aasa umbusaldusavalduse.

​Umbusaldusavaldusele kirjutasid alla 37 opositsioonisaadikut. Ainsana puudus umbusalduselt Deniss Boroditši allkiri, kes peatas oma volitused linnavolikogu liikmena ning kelle asendusliige kinnitatakse homsel linna valimiskomisjoni koosolekul.

"Korruptsiooni süsteemsete põhjuste eitamine ja eiramine ning kesine linnajuhtimine ei jäta enam muid valikuid. Tallinna linnapea Taavi Aas ei ole suutnud opositsioonile ega linlastele tõestada, et oskab ja soovib juhtida linna," seisis erakondade ühisavalduses.

Linnavolikogu revisjonikomisjoni esimees, sotsiaaldemokraat Helve Särgava märkis, et probleem ei ole enam üksikutes korruptsioonijuhtumites. "Linnapea ei soovi mõista, et “ise teen ja ise kontrollin” mentaliteet ongi sünnitanud linnas lokkava korruptsiooni."

Reformierakonna fraktsiooni esimees Kristen Michal ütles, et Tallinna linnatranspordi aktsiaseltsi nõukogus toimunud vangerdus, kus Aas loovutas koha Kalle Klandorfile, ei too kaasa vähimatki sisulist muutust.

"Tallinna süsteemne juhtimisprobleem on läbipõimumine. Linnapea Aas on valinud olla osa probleemist, selmet olla osa lahendusest," sõnastas Michal.

IRL-i fraktsiooni esimehe Riina Solmani sõnul on Tallinna juhtimises valitseva korruptsiooni tõttu asjade ajamiseks altkäemaksu makstud ja sellega seatud löögi alla ettevõtjate usaldus, seeläbi uute investeeringute tulek ning tasuvamate töökohtade loomine.

EKRE fraktsiooni esimees Urmas Reitelmann märkis, et Keskerakonna ainuvõim on betoneerinud parteilise toiduahela. "Selle tulemusena on Vabaduse väljakule ning paljudesse linnaettevõtetesse edutatud täiesti ebapädevaid, paremal juhul erakordselt nõrku juhte."

Taavi Aas nõustus, et korruptsioon tuleb linnast välja juurida ning sellega ka tegeletakse. "Me oleme ise esitanud politseile materjale selle kohta, kui meil on olnud kahtlusi. Me peame sellega tegelema kõik - nii linn kui ka õiguskaitseorganid," ütles Aas "Aktuaalsele kaamerale".

Michal kirjutas neljapäeval sotsiaalmeedias, et volikogu hakkab Aasa suhtes esitatud umbusaldusavaldust hääletama 8. mai varahommikul.

Umbusaldusavalduse tekst

"Halb linnajuhtimine pidurdab Tallinna arengut, loob pinnase korruptsioonile ning pakub avastamisel õigustusi lahenduse asemel. Linnapea Taavi Aas vastutab Tallinna juhtimispraktika eest.

Meie, allakirjutanud Tallinna Linnavolikogu liikmed neljast erakonnast, avaldame talle umbusaldust. Selle sammuni on erinevate ilmavaatega erakondade esindajad viinud ühine veendumus, et Tallinna linnajuhid ja ainuvõim ei astu vabatahtlikult, surveta ühtegi sammu juhtimise kaasajastamiseks.

Tallinnas on viimastel kuudel avastatud mitu suurt korruptsioonijuhtumit. Avastatud korruptsioonijuhtumeid ühendab ainuvõimule omane, linnapealt sisulise heakskiidu saanud ringkäendus, puudulikud sõltumatud kontrollmehhanismid ja tööjõupoliitika, mis eelistab kuuluvust asjatundlikkusele.

Omad panevad ametisse omasid, kontrollivad omi ning on alati üllatunud näoga, kui omad tabatakse. Teravalt väljendus praeguse linnavõimu juhtimispraktika Tallinna Linnatranspordi Aktsiaseltsis, kus sai avalikuks miljonitesse ulatuv korruptsioonikahtlus ning mille nõukogu seitsmest liikmest seitse on Keskerakonnast.

Kaugele arenenud läbipõimumine ja sõltuvusahel ei piirdu ettevõtte nõukogu 100%-lise keskparteilisusega. Ettevõtte juhatuse esimees oli keskfraktsiooni kuuluv Tallinna volikogu liige Enno Tamm ning juhatusse kuulub sama fraktsiooni raudvara Leonid Mihhailov. Vajalikku õigusnõu pakub juhatuses Keskerakonda korruptsioonijuhtumite vaidluses teenindanud advokaadibüroo esindaja. Avalikke suhteid korraldas peale kohtu poolt mõistetud karistust tagasi võetud keskerakondlane.

Kontrolliga tegelevat auditikomiteed juhib keskerakondlane Igor Kravtšenko. Siseauditi plaani teevad enda palgatud siseaudiitoriga endine juhatuse esimees Enno Tamm koos juba mainitud Kravtšenkoga.

Selline kaugelearenenud läbipõimitus on välja kujundatud linnapea Taavi Aasa teadmisel ja juhtimisel ning ta ei ole aastate jooksul midagi ette võtnud, et olukorda muuta. On ilmne, et selliselt ülesehitatud ringkäendus ei saa pakkuda reaalselt toimivat kontrolli maksumaksjale tema vara juhtimise üle ja on süsteemne juhtimisprobleem. Lihtsamalt öeldes – nii tihedalt punutud võrgustikust ei paista valgus kunagi läbi.

Umbusalduse avaldamise otsuse langetamise eel kohtusid Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esindajad linnapea Taavi Aasaga. Probleemi tunnistamise ning parandamise plaani asemel kuulsime linnapealt peamiselt õigustusi. Juba aastast 2010 Tallinna Linnatranspordi Aktsiaseltsi nõukokku kuulunud ja seda juhtinud Taavi Aas asus kaitsma tänast Tallinna läbipõimumist – juhtimispraktikat, mille tulemuseks on praeguse linnapea silme all arenenud korruptsioonikahtluseni jõudnud skeem.

Taavi Aas ei mõista, et probleemid linna äriühingutes ei ole tingitud üksikutest inimestest, vaid tema juhitavast süsteemist ja tasakaalu, sõltumatu kontrolli puudumisest.

Linnapeal on olnud pikk aeg valida, kas olla osa Tallinna probleemist või lahendusest. Tänane linnapea on valinud olla osa probleemist. Linnapea soovimatus lahendada linna süsteemseid

juhtimisprobleeme ei jäta meile muud võimalust kui öelda, et linnapea ei seisa Tallinna linnakodanike huvide eest ning ei tule oma ametiülesannetega toime.
Nendel põhjustel avaldame linnapea Taavi Aasale umbusaldust."

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael

Allikas: ERR/BNSERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: