Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rõivas: põhimaanteed saaks neljarealiseks ka ilma laenuta

Taavi Rõivas.
Taavi Rõivas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Endine peaminister, reformierakondlane Taavi Rõivas ütles, et põhimaanteede neljarealiseks ehitamine oli 2016. aastal tõsiselt päevakorral ja see oleks tehtav ka ilma laenu võtmata.

"2016. aasta sügisel tõepoolest oli see plaan väga tõsiselt laual ja siis tegi ka toonane majandus- ja taristuminister Kristen Michal rehkendused, et kui palju see kokku maksaks. See suurusjärk, milleni me jõudsime, oli poolteist miljardit eurot ehk ca kuus protsenti Eesti SKP-st," ütles Rõivas ERR-ile.

Rõivase sõnul nägi toona kava ette, et kuni riigipiirini oleksid Tallinn-Narva suund, Tallinna-Tartu-Võru suund ja ka Tallinna-Pärnu-Ikla suund neljarealised hiljemalt 15 aasta pärast.

"See tähendaks keskmiselt sadakond miljonit eurot aastas. See on küll suur summa, aga see on selline summa, mis on kindlasti hea tahtmise korral tehtav ka ilma täiendavalt laenu võtmata," lisas Rõivas.

"Pikki aastaid räägiti, et Tallinna-Tartu maanteed ei ole võimalik ilma laenuta neljarealiseks ehitada. Kasutati lausa väljendeid "sajandi ehitus" jne. Kuni 2016. aasta kevadel me panime riigieelarve strateegiasse 170 miljonit eurot, millest osa oli tee-ehituse projektide ümberprioritiseerimine, aga umbes pool sellest tuli riigieelarve muudest tuludest tee-ehitusse lisaks," rääkis Rõivas.

"Minu meelest on aeg lõpetada jutt neljarealistest maanteedest kui sajandi ehitusest. Neli rida Eesti erinevaid regioone ühendavate suuremate linnade vahel on minu meelest elementaarne. See võiks olla baastase, et alla selle uusi põhimaanteid ei ole mõtet planeerida," leidis Rõivas.

Praegu oleks viimane aeg edasi minna projekteerimisega, lisas ta.

Rõivas rääkis veel, et isegi, kui see raha oleks kohe eelarves olemas, siis põhimaanteede neljarealiseks ehitamine on pikem protsess, mida takistab veelgi asjaolu, et seni ei ole kõiki teid neljarealiseks isegi mitte projekteeritud.

Seega oleks Rõivase hinnangul õige aeg projekteerimisega tegeleda. "See on asi, milleks ei ole vaja kümneid ja sadu miljoneid eurosid ilmtingimata kohe eelarvesse kirjutada. See on asi, mida kindlasti on võimalik maanteeameti eelarve summade piires ka ära korraldada," sõnas Rõivas.

Keskerakonna eelseisvate riigikogu valimiste platvormi võib jõuda lubadus võtta laenu, et ehitada neljarealiseks kolm põhitrassi: Tallinna-Tartu, Tallinna-Narva ja Tallinna-Pärnu maanteed.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: