Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maanteeamet: poliitikud ei tohi eesmärke seades unustada kogu teedevõrku

Suuremate erakondade hinnangul on vaja nii Tallinna-Tartu maantee kui ka teised põhimaanteed ehitada neljarajaliseks ning sellest saab ilmselt üks valimiskampaania sõnumeid. Maanteeameti hinnangul ei tohiks poliitikud prioriteete seades unustada kogu teedevõrku.

Keskerakonna valimisplatvormi töörühma esimees, peaministri büroo juhataja Tanel Kiik selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et suurte ja oluliste investeeringute tegemiseks tuleks võtta laenu. Seega võiks laenu kasutada põhimaanteede ehk Tallinna-Tartu, Tallinna-Pärnu ja Tallinna-Narva neljarajaliseks ehitamiseks.

"Meil on Euroopa madalaim võlakoormus, meil on tugev majanduskasv, aga samal ajal me näeme, et needsamad põhimaanteed on 27 aastat pärast iseseisvuse taastamist endiselt parimal juhul poole peal ja halvemal juhul pole ka poole peale jõutud selle neljarajaliste ehitamisega," rääkis Kiik.

Ta ütles, et põhimaanteede neljarajaliseks ehitamiseks läheks vaja umbes 1,3 miljardit eurot.

Endine peaminister, Reformierakonna juhatuse liige Taavi Rõivas leiab, et maanteed saab neljarajaliseks ehitada ka laenuta.

"Minu hinnangul on Tallinna ja Tartu vahel ja tegelikult ka Tallinna Pärnu ja Tallinna Narva vahel täiesti elementaarne standard, et on neli rida. Ma ei saa aru nendest inimestest, kes ütlevad, et tegemist on kuidagi sajandi ehitusega või tegemist on millegi nii suurega, et selleks peab jälle tohutus koguses laenu võtma," kommenteeris ta.

Kui Rõivas räägib 15 aastast siis Kiik ütleb, et laenuga saab teed korda umbes kümne aastaga.

Rõivas heidab praegusele valitsusele ette seda, et riigi eelarvestrateegiaga vähenevad investeeringud teedele aastatel 2021 ja 2022. Tanel Kiik aga ütleb, et Reformierakonna juhitud valitsuste ajal ehk 17 aasta jooksul ei liikunud põhimaanteede neljarajaliseks ehitamine kuigi tempokalt edasi.

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) liige, riigikogu majanduskomisjoni esimees Sven Sester kinnitas, et IRL toetab laenu võtmist juhul, kui tegemist on vajaliku investeeringuga.

"See tempo, mis meil täna on, meid kindlasti ei rahulda. Selle tempoga minnes, ma arvan, et ei lähe mitte 15 aastat, vaid 25 aastat, kui mitte rohkem. Kui me tahame suurendada oma tempot, siis meil ei ole suuremaid valikuid, kui poliitilisi prioriteete ümber hinnata või ikkagi täiendavat kapitali juurde võtta," ütles ta.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) peasekretär Kalvi Kõva toetab samuti laenu võtmist ning meenutab, kui palju inimelusid säästaks neljarajaline Tallinna-Tartu maantee.

Poliitikute hinnangul on Tallinna-Tartu maantee neljarajaliseks ehitamine üks teema, mis jõuab erakondade valimisprogrammidesse.

Maanteeameti peadirektor Priit Sauk ütles, et ameti hinnangul oleks vaja pikemat planeerimist ehk seda, et otsused mis teedeehituses tehakse, kestaksid ühe valitsuse elueast kauem.

Otsuseid, milliste teede ehitus saab raha, teevad poliitikud ning maanteeamet aitab neid omalt poolt infoga.

"Maanteeameti seisukohalt on hea, kui diskussioon on tõstatatud. Meie põhimaanteed peaksid veel paremad olema. Kindlasti ei tohi me ära unustada kogu meie teedevõrku. Ka inimesed, kes elavad Lõuna-Eesti kruusateede ääres, tahavad koju jõuda. Pigem ma ütleks, et poliitikud ei tohi prioriteete seades unustada kogu teedevõrku ja ka maakonnas inimesi," rääkis Sauk.

"Meie teedevõrgu vajadused rahastuse osas on kindlasti suuremad kui viimaste aastate võimalused on olnud, aga eks see ole kompromisside otsimise koht ja prioriteetide seadmise koht," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: