Suure maastikupõlengu võib põhjustada ka ATV-ga sõitmine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1527353160000 | amCalendar}}
Foto: Päästeamet

Eestis on alates reede õhtust puhkenud mitu tulekahju, mille põhjus on hooletus tulega ümberkäimisel ja pikemat aega kestnud kuiv ilm. Suure tulekahju võib aga põhjustada ka ATV või autoga maastikul sõitmine.

Siseminister Andres Anvelt hoiatas, et soe ilm on tekitanud metsades väga suure tuleohu ning viimase ööpäeva jooksul on olnud Eestis 12 väljakutset maastiku- ja metsapõlengule.

Praegu lõõmab Kuusalu vallas Pala keskpolügoonil mitmendat päeva tulekahju, mis on tänaseks levinud juba 50 hektarile maastikule. Toila vallas Konju külas põleb turvas, Narva metskonnas kustutavad päästjad veel ühel hektaril põlevat maastikku ning lisaks likvideerisid päästjad viimasel ööpäeval Rapla vallas maastikupõlengu, mis ohustas metsa.

Tulekahjust kaitseväe polügoonil Pala külas andsid kohalikud teada reede pärastlõunal. Suits tõusis kõrgele ja paistis kaugele. Polügoonil põles noorendik ja tuli levis kiiresti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Keeruliseks tegi kustutamise see, et põlevale alale oli jäänud lõhkekehasid, mis hakkasid kahjutules plahvatama.

Kustutustöödel osalevad lisaks pääsetametile ka vabatahtlikud päästjad ja kaitseväelased oma tehnikaga. Kustutustöödel on tähtis roll kaitseväe lennukil, sest õhust kustutada on tõhus ja ohutu.

Tuli edasi ei levi, sest ala on piiratud teedega ja sealt tuli üle ei pääse.

"Inimestele otsest ohtu ei ole. See ala on küll avatud inimestele, kuid me ei soovita inimestel seal käia. Kuigi ka eile seal täiskasvanuid koos lastega liikus, kuid ilmselgelt me ei soovita seda teha," rääkis päästeameti vastutav korrapidaja Tarmo Terep.

Kuidas tuli alguse sai, pole teada. Üks võimalus on hooletus. Kaitseväe kinnitusel ei toimunud seal reedel laskmisi.

Reede hilisõhtul süttis Tallinnas Suur-Sõjamäel kaks angaari. Tuli sai alguse angaaride vahele ladustatud prügist. Ohualasse jäi ka tehnikat ning suured veoautod. Suitsu oli palju, kuid inimeste tervisele see ohtu siiski ei kujutanud, kuigi alguses peeti seda ohtlikuks.

Viimastel päevadel on olnud veel mitu põlengut, Ida-Virumaal Alutagusel süttis näiteks tulekahju lõkkest.

Kahjutuli võib kuival ajal puhkeda ka ATV-ga sõitmisel.

"Igasugune tegevus, mis võib põhjustada tulekahju ohtu, olgu see siis grillimine, lõkete tegemine või ka muud tuletööd, aga ka näiteks ATV-ga ja autodega maastikul sõitmine võib põhjustada väga kergesti suure tulekahju," selgitas Terep.

Päästeamet soovitab ka koduaias olla tulega ettevaatlik ning lükata igasugune tuletegemine parem edasi.

Ka siseminister rõhutas, et praegu võib põleng süttida väiksemastki asjast. Ta lisas, et lahtise tule tegemine looduses on keelatud ja isegi RMK lõkkeplatsidel tasuks lõkke tegemisest võimalusel hoiduda.

"Loodusesse võib ikka minna, aga tuleb mõelda läbi, et ehk jätta auto või ATV metsast kaugemale või liikuda sootuks kondimootoriga. Võtta näiteks kuum teevesi hoopis termosega kaasa ja grillimise asemel meisterdada ühiselt küpsetamist mittevajavaid roogasid," sõnas Anvelt.

Möödunud ööpäeval oli päästeteenistusel kokku 32 väljakutset tulekahjule, mille põhjustas hoonest väljas tehtud lõke. Ilmateenistuse prognoosi kohaselt püsib kuum ja kuiv ilm vähemalt teisipäevani.

Toimetaja: Merili Nael, Anne Raiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: