Katrin Aarma: kreeklastele on vaidlus Makedoonia üle uhkuse küsimus

Foto: ERR

Kreeklaste jaoks pole vaidlus Makedoonia nime pärast ainult seotud maa-alaga, vaid see on rahvusliku eneseteadvuse ja uhkuse küsimus, rääkis Kreekas elanud, õppinud ja töötanud ERR-i ajakirjanik Katrin Aarma.

Kreeka ja Makedoonia allkirjastasid esialgse leppe Makedoonia uue nime kohta. Mõlemas riigis pole rahvuslased aga uue nimega - Põhja-Makedoonia - rahul ning korraldavad meeleavaldusi.

Katrin Aarma selgitas "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et nimetüli tagamaad ulatuvad kaugesse ajalukku.

"Mulle tundub, et see on midagi, mida on emapiimaga edasi antud. /.../ See tegelikult läheb väga kaugesse ajalukku. Kui me vaatame kunagist Makedoonia kuningriiki, millest sai alguse Aleksander Suure impeerium, siis need on sellised ajaloolised faktid, millega Kreeka ka täna ennast ehib, mille abil ka turiste näiteks meelitatakse. Need on au, uhkuse küsimused nende jaoks, et Aleksander Suur on meie kangelane, Makedoonia on meie. See on rohkem kui lihtsalt maa-ala küsimus, see on rahvusliku eneseteadvuse ja uhkuse küsimus," rääkis Aarma.

Tema sõnul on nimetüli olnud kole ning õli tulle viskas ka Aleksander Suure kuju teisaldamine Skopje lennujaama juurest selle aasta alguses.

"Seda peeti väikeseks tüliõunaks, mida skopjelased justkui tahtsid kreeklaste ärritamiseks teha," lisas Aarma.

Katrin Aarma sõnul on kreeklased pidanud probleemiks just sõna "Makedoonia".

"Kreekas nimetatakse põhjanaabreid kas FYROM või nimetatakse seda riiki ka Skopjeks ja sealseid inimesi skopjelasteks. Just see sõna "Makedoonia" on probleem, mis on ka täna ju selles nimes endiselt sees," selgitas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: