Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mõned varjupaigataotlejad kasutavad EL-i jõudmiseks Venemaal toimuvat MM-i

Piiritsoon Soome kagupiiril.
Piiritsoon Soome kagupiiril. Autor/allikas: twitter.com/kaakkoisraja

Eelmisel nädalal Venemaal alanud jalgpalli maailmameistrivõistlused on toonud kaasa kummalise migratsiooniteemalise olukorra, millest annavad märku ka Soome võimudele esitatud varjupaigataotlused.

Kui tavaliselt on Venemaale reisimiseks vaja viisat, siis MM-i fännide jaoks on menetlust mõnevõrra lihtsustatud - mängule pileti ostnud inimene pääseb nimelt Venemaale ilma viisata, kui ta on enne hankinud ametliku fänni-ID. Seetõttu on aga mõned nn kolmandast maailmast pärit inimesed kasutanud seda võimalust hoopis Euroopa Liitu pääsemiseks, kirjutab Yle.

Selliseid juhtumeid on Soomes olnud juba mitmeid. Reedel võtsid Soome ametnikud Helsingi Vantaa lennujaamas vastu varjupaigataotluse kolmanda riigi kodanikult, kes tunnistas, et oli hankinud Venemaal toimuva MM-i Fan-ID ja piletid mängule ainult selleks, et Soomes varjupaigataotlust esitada.

Reedel peeti Vene piiri lähistel Vainikkalas aga kinni Nigeeria kodanik, kui ta üritas tõenäoliselt võltsitud Brasiilia passiga Soome pääseda. Pühapäeval peeti kinni Vaalimaa lähistel kinni omakorda kolm Maroko kodanikku. Kõiki kagupiiril vahele jäänud mehi ühendab asjaolu, et Venemaale olid nad jõudnud MM-i fännitunnistuse abil ja nad kõik esitasid ka varjupaigataotluse.

"Üsna kiirelt algasid võistlused meie jaoks. On suur võimalus, et seda fänni ID-d väärkasutatakse. Seda oli ka oodata ja olime sellega arvestanud," kommenteeris Kagu-Soome piirkonna piirivalveüksuse uurimisjuht Ville Mihl.

Soome piirivalve kriisianalüüsi osakonna juht Marko Saareks kinnitas samuti, et kagupiiril esinenud juhtumid ei tulnud võimudele üllatusena.

"Meil oli nende võistluste kohta analüüs tehtud ja oli oodata, et selliseid juhtumeid tuleb. See mõnevõrra üllatas, et neid juhtumeid tuli juba nii varakult. Eeldasime, et neid hakkab tulema võistluste lõpufaasis, kui riike hakkab välja langema," selgitas ta.

Erinevalt rändekriisi kõrgperioodist on Soome idapiiril ebaseadusliku piiriületuse juhtumeid aastas viis kuni kümme. Juhtumeid, kus Soome üritatakse siseneda võltsitud dokumentidega, tuleb praegu aastas umbes 20 kuni 30.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: