ERR Brüsselis: EL kaalub majandusmigrantide eraldamist tõelistest abivajajatest

Euroopa Liidu riigipead ja valitsusjuhid alustasid Brüsselis kahepäevast kohtumist, mille käigus püütakse jõuda kokkuleppele liidu rändepoliitika reformis.

Ülemkogu eesistuja Donald Tusk on lahendusena kaks aastat kestnud vaidlusele välja pakkunud põgenike maabumisplatvormide loomise Põhja-Aafrikasse, kus majandusmigrandid eristataks tõelistest abivajajatest.

Kuigi põgenikevood üle Vahemere Euroopa Liitu on võrreldes rändekriisiga vähenenud üle 90 protsendi, sunnib valitsusvahetus Itaalias ja pinged Saksamaa koalitsioonis Euroopa Liidreid taas tegelema rändepoliitikaga.

Ülemkogule saabunud Itaalia valitsusjuht ütles, et on valmis järeldused vetostama, kui liidrid ei suuda kokk uleppida Roomale sobivas lahenduses. Itaallasest Euroopa Paralemendi president Antonio Tajani sõnul on Schengen ohus.

"Ilma lahenduseta meie välispiiril on Euroopa ja siseturg ohus," ütles Tajani.

Südika piirikaitsjana tuntud immigratsioonivastane Ungari peaminister Viktor Orban leidis, et aeg on taastada Euroopa demokraatia.

"Viimaks teeme seda, mida inimesed päriselt tahavad. Inimesed tahavad kahte asja: esiteks, rohkem migrante sisse ei lase, peatame nad. Ja teiseks, need, kes on sees, tuleb tagasi saata," teatas Orban.

"Ma lähen praegu seda arutama Visegradi grupiga. Ükski lahendus ei saa olla rahvuslik ja ilma koostööta. Meie lahendus peab põhinema Euroopa koostööl.
Lisaks vajame koostööd kolmandate riikidega, kes kaitsevad meie piire, ja rohkem solidaarsust," sõnas Prantsusmaa president Emmanuel Macron.

EL-i tõelise rändepoliitika eeltingimus on, et eurooplased saaksid otsustada selle üle, kes Euroopa territooriumile siseneb, kirjutas ülemkogu eesistuja Donald Tusk liidritele saadetud ülemkogu kutses, peegeldades Orbani seisukohti.

Tusk pakub välja võimaluse luua migrantidele maabumisplatvormid, mis sisuliselt tähendaks Põhja-Aafrikas majandusmigrantide eraldamist sõjapõgenikest.

Eesti peaminister Jüri Ratas pooldab Tuski pakutud lahendust, kuid kahtleb, kas Põhja-Aafrika riikidega on maabumisplatvormis võimalik kokkulepet saavutada.

"Europa Liidu tänane üsna lai seisukoht on see, et sellised keskused võiksid tekkida väljaspool EL-i. Küsimus on ainult selles, kas suudetakse selliseid kokkuleppeid teha Põhja-Aafrika riikidega. Meil on täna analoogne kokkulepe olemas EL-i ja Türgi vahel. Kui suudame siit edasi minna ja selliseid kokkuleppeid teha ka Põhja-Aafrika riikidega, siis selle nimel tuleb pingutada.

Reedel arutavad liidrid Brexiti läbirääkimiste ja euroala reformide üle.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: