Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Macron: migrantidekeskused töötaksid vaid siis, kui Aafrika riigid nõus on

Prantsuse president Emmanuel Macron 4. juulil Lagoses.
Prantsuse president Emmanuel Macron 4. juulil Lagoses. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Prantsusmaa president Emmanul Macron ütles BBC-ile, et Euroopa plaan rajada väljaspoole Euroopa Liitu varjupaigataotluste ja migrantide tagasisaatmise keskusi, töötaks ainult siis, kui Aafrika riigid seda protsessi ise juhiks.

Pärast Nigeeria visiiti ütles BBC intervjuus Macron, et paljud Aafrika riigid kardavad, et sellised keskused toimiksid migrantidele tõmbekeskustena. Siiani ei ole ükski Aafrika riik olnud nõus põgenikelaagrit rajama, vahendas Politico.

Sellised migrantidelaagrid oleks kompromissiks nende EL-i juhtide vahel, kes tahavad kehtestada karmimaid piirikontrolle, ja nende, kes pooldavad pehmemaid lahendusi. Uutes keskustes saaksid ametnikud teineteisest eristada reaalset rahvusvahelist kaitset vajavaid inimesi ja majanduslikel põhjustel liikuvaid migrante.

Macroni peamiseks prioriteediks on inimestele selgeks teha, et nad ei võtaks hullumeelseid riske, et jõuda Eroopasse. Rahvusvahelise migratsiooniorganisatsiooni (IOM) andmetel on sel aastal Vahemerel hukkunud üle 1000 migrandi.

Alates 2015. aasta lõpust on küll migrantide hulk langenud, kuid jääb senini tõsiseks probleemiks.

Näiteks Itaalia sulges seetõttu juunis oma sadamad vabaühenduste laevadele, mis on seni tegelenud migrantide päästmisega Vahemerelt.

Euractiv kirjutab omakorda, et Aafrika Liidu kohtumisele kogunenud riigijuhid kiitsid esmaspäeval heaks plaani luua uus üksus, mille kaudu omavahel migratsiooniküsimusi koordineerida. Samal ajal lükkasid nad aga tagasi EL-i plaani rajada Aafrikasse eelpool mainitud piirkondlikke migratsioonikeskusi (regional disembarkation platforms).

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: