Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa Liidu liidrid arutavad reedel eurotsooni reformi

Eurod.
Eurod. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Liidu liidrid arutavad reedel Euroopa Ülemkogu teisel päeval Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni poolt nõutud euroala reformikava.

Kõnelustel osalevad 27 liikmesriiki peale Ühendkuningriigi ning arutusele tuleb Macroni esialgsest ettepanekust tagasihoidlikum reformiidee, mis kujutab endast kompromissi Saksamaaga.

Täpsemalt arutatakse Euroopa Stabiilsusmehhanismi reformi ning selle muutmist niiöelda Euroopa Valuutafondiks, millega saaks tõhusamalt aidata raskustesse sattunud euroala riike. Selle uue moodustise täpse ülesandes pole aga liikmesriigid veel üksmeelel ning täpsemate detailide arutamine on lükatud edasi detsembisse.

Samuti tuleb teemaks üleeuroopaline hoiuste tagatissüsteem, mis peaks aitama raskustesse sattunud euroala pankasid. Sellele on vastumeelt avaldanud aga Saksamaa, kartes, et just nemad peavad hakkama päästma kehval järjel olevaid pankasid riikides nagu Kreeka ja Itaalia.

Arutusele ei tule euroala eraldi eelarve, millele pole praegu laialdast toetust. Ehkki Saksamaa on jõudnud Prantsusmaaga kompromissile ja nõustunud looma tagasihoidliku eelarve, mis oleks osa üldiselt Euroopa Liidu eelarvest, on sellele vastu hulk väiksemaid riike, eesotsas Hollandiga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: