Tusk Ukraina ja EL-i tippkohtumisel: võitlus korruptsiooniga peab jätkuma

Foto: Virginia Mayo/AP/Scanpix

Juubelihõngulisel 20. Euroopa Liidu ja Ukraina tippkohtumisel kiideti uuendusmeelsest Ukraina valitsust, kes on riigipea Petro Porošenko sõnul paari aastaga viinud ellu rohkem reforme kui kõik teised taasiseseisvunud Ukraina valitsused kokku.

Helges õhkkonnas veedetud liidrite pressikonverentsile lisas teravust korduma kippuv korruptsiooniküsimus. Ukrainakeelse avalduse teinud Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk tõdes, et korruptsioonivastases võitluses peab Kiiev tööd jätkama.

"Tervitame kõrgeima korruptsioonikohtu loomist ja ootame vajalike muudatusettepanekute kiiret jõustumist, mis on vajalikud, et selle korralik töö tagada. Korruptsioonivastased reformid peavad jääma valitsuse agendas prioriteetideks," teatas Tusk.

Korruptsioonikohtu loomise seadis laenuraha eraldamisel tingimuseks ka Rahvusvaheline Valuutafond (IMF), kelle nõudmisel viidi sisse seadusemuudatus, mis annab korruptsioonikohtusse kohtunike valimisel olulise rolli rahvusvahelistele ekspertidele.

"Korruptsioonivastane taristu on täiesti iseseisev. Pole vahet, kas tegu on ministri, linnapea või valitsuskoalitsiooni parlamendiliikmega uurimise alla satuvad kõik, keda kahtlustatakse korruptsioonis ja kokkuvõttes lähevad nad vangi," rääkis Porošenko.

Tippkohtumisel arutati ka rajatava Vene-Saksa gaasitoru Nord Stream 2 mõju Ukrainale. "See ei ole kasumlik äriprojekt. See on geopoliitiline projekt, mis püüab Ukrainat nõrgestada," sõnas Porošenko.

Euroopa Komisjon püüab Tuski sõnul saada mandaati, et rakendada torujuhtmele EL-i energeetikareeglid. "Aga kahjuks on mõned liikmesriigid, kel on täiesti teistsugune arvamus. Minu isiklik seisukoht on loodetavasti hästi teada - Nord Stream on viga ega teeni Euroopa huve. See on vastuolus meie strateegiliste huvide, julgeoleku ja reeglitega. Euroopa Komisjon püüab saada mandaati, et rakendada torujuhtmele EL-i energeetikareeglid, aga kahjuks on mõned liikmesriigid, kel on täiesti teistsugune arvamus."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: