Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Porošenko: Ukraina jääb NATO ja USA prioriteetide sekka

{{1531812300000 | amCalendar}}
Ukraina president Petro Porošenko Brüsselis NATO tippkohtumisel.
Ukraina president Petro Porošenko Brüsselis NATO tippkohtumisel. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Ukraina president Petro Porošenko on veendunud, et Ukraina jääb NATO ja USA prioriteetide hulka.

"Tuginedes oma kohtumisele Trumpiga, mis leidis aset enne Ukraina-NATO tippkohtumist, lähtudes NATO tippkohtumise dokumentidest, millele on teiste seas alla kirjutanud USA president Donald Trump, Ukraina oli, on ja jääb tähtsaimaks esimuseks nii NATO kui USA jaoks," ütles Porošenko esmaspäeval teleusutluses Vene-USA Helsingi tippkohtumist kommenteerides.

"See, millest rääkis Putin, siis minu jaoks on silmanähtav, et kui ta sellest nii palju rääkis, siis käib see talle pinda," lausus Ukraina riigipea.

Porošenko meenutas, et Vene president rääkis USA presidendi seisukohast - Krimm oli ja jääb Ukraina omaks, annektsioon oli ebaseaduslik.

"Mäletate Putini vastust? Ta on naljakas, ma ei arva, et kõik seda tähele panid, kuid Putin ütles: meie, silmas peetakse Venemaad, viisime läbi rahvahääletuse ja hõivasime selle. Mitte ukrainlased, Ukraina võim, mitte Ukraina rahvas ei korraldanud seda rahvahääletust. See on veel üks veenev tõend seadusevastase annekteerimise kohta," märkis Ukraina president.

Porošenko: Venemaa vastutab vääramatult МН17 allatulistamise eest

Porošenko ütles teisipäeval, et Venemaa peab möödapääsmatult kandma karistust lennufirma Malaysia Airlines lennu MH17 allatulistamise eest Donbassi kohal neli aastat tagasi.

"Neli aastat on möödunud päevast, mil Vene rakett tabas reisilennukit MH17. (…) Olen kindel, et Venemaa vastutus on möödapääsmatu. Kogu rahvusvaheline kogukond peab terrorismi hukka mõistma ja selle eest peab järgnema karistus," säutsus president Twitteris.

Ta avaldas taas kord kaastunnet nelja aasta eest hukkunute perekondadele.

Malaisia riikliku lennufirma Malaysia Airlines lend MH17 teel Amsterdamist Kuala Lumpurisse tulistati 2014. aasta 17. juulil Ida-Ukraina kohal alla. Hukkusid kõik 298 pardalolnut, kellest 196 olid Hollandi kodanikud. Kokku oli lennukis 17 riigi kodanikke.

Porošenko sõnul peatas Ukraina Venemaa sissetungi Euroopasse

Porošenko märkis esmaspäeval, et Ukraina peatas Venemaa "sissetungi Euroopasse".

"Ukraina on selgelt määratlenud oma välispoliitilise arenguvektori: liikmesus Euroopa Liidus ja NATO-s. Meie jaoks on äärmiselt oluline NATO tippkohtumise tulemus asjaolu, et selle lõppavalduses on kinnitatud NATO ukse avatust Ukrainale. Sellega öeldakse selgelt, et 2008. aasta Bukaresti tippkohtumise otsused kehtivad," lausus Porošenko Odessas rahvusvahelist sõjaväeõppust Sea Breeze külastades.

NATO liidrid kuulutasid 2008. aasta Bukaresti tippkohtumisel, et Gruusia ja Ukraina saavad ühel päeval alliansi liikmeks. NATO tänavuse, 11.-12. juulil Brüsselis toimunud tippkohtumise ühisdeklaratsioonis lubasid riigi- ja valitsusjuhid "jääda pühendunuks alliansi avatud uste poliitikale".

Porošenko tänas kõiki Ukraina partnereid abi eest reformide elluviimisel riigi julgeoleku- ja kaitsesektoris. "See ei puuduta ainult Ukraina territooriumi kaitsmist. Me asume NATO idatiival. Me kaitseme Euroopat üheskoos  [...] Me oleme avatud informatsiooni, teadmiste ja parimate praktikate vahetamisele, sest Ukraina on sisuliselt ainus riik, mis on peatanud Vene agressorriigi sissetungi," lausus president.

Õppusel Sea Breeze osaleb 19 riiki ja kokku 2000 inimest.

Ukraina on korraldanud NATO riikidega iga-aastaseid ühisõppusi alates partnerluse sõlmimisest alliansiga 1997. aastal.

Poltorak: USA aitab tugevdada Ukraina riigikaitset saja miljoniga

USA osutab Ukrainale lähiajal abi kaitsevõime tugevdamiseks saja miljoni dollari ulatuses, ütles Ukraina kaitseminister Stepan Poltorak.

"Pärast riikliku julgeoleku seaduse vastuvõtmist Ukrainas ja Ukraina sõjaväereformi analüüsi rõhutas Ühendriikide kaitseminister, et lähiajal osutab USA Ukrainale abi Ukraina vägede kaitsevõime tugevdamiseks relva- ja tehnikatarnetega saja miljoni dollari ulatuses," ütles Poltorak esmaspäeva õhtul teleusutluses läinudnädalasest NATO tippkohtumisest rääkides.

Kaitseministri sõnutsi oli tippkohtumisel juttu ka koostööformaadi muutmisest nõustavalt tegeliku abi formaadile.

"Näiteks tuleb meile oktoobris visiidile Briti kaitseminister ja me arutame varustuse tarnimist Ukraina vägedele. Kanada kaitseministriga oleme allkirjastanud juba mitu lepet relvade tarnimiseks Ukrainale," ütles Poltorak.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: