USA senaator hoiatas Putini "maffia" eest

Senaator John Kennedy.
Senaator John Kennedy. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Venemaalt naasnud vabariiklasest senaator John Kennedy ei soovita usaldada Venemaa presidenti Vladimir Putinit, öeldes, et asjaajamine Venemaa valitsusega on kui asjaajamine maffiaga.

Kennedy käis koos teiste Vabariikliku Partei senaatoritega Venemaal kohaliku majandusega tutvumas ning riigiametnikega kohtumas, vahendas Associated Press.

Senaatori sõnul olid sealsed kohtumised kohati vaenulikud. Lisaks ütles Kennedy, et Venemaa välisminister Sergei Lavrov on "riiukukk".

"Venemaal ei ole poliitilist filosoofiat. Seal oleks nagu küsida, et milline on maffia poliitiline filosoofia," nentis Kennedy.

"Nende filosoofia on raha ja võim, see on Putini filosoofia. Ta valitseb raudse käega, ta on diktaator," lisas ta.

Poliitik ütles, et Venemaal ei ole pressivabadust ja seal valitseb suur ebavõrdsus. Kennedy meelest väärivad venelased midagi paremat.

Senaatoril pole midagi selle vastu, et Trump ja Putin kohtuvad privaatselt, kuid Kennedy ei oota sealt mingisugust diplomaatilist läbimurret.

"Putinit ei saa usaldada," ütles Kennedy. "Ma arvan, et parim, mis me teha saame on tema ohjeldamine."

Senaatorid külastasid Venemaad kongressi delegatsiooni visiidi raames, mida juhtis senaator Richard Shelby. Reis oli sihilikult planeeritud enne Trumpi ja Putini tippkohtumist Helsingis.

Kennedy oli sattunud Lavroviga sõnavahetusse, kui oli Lavrovi poole vale tiitliga pöördunud.

Kennedy sõnul rääkisid senaatorid venelastega 2016. aasta presidendivalimistesse sekkumisest ning hoiatasid neid novembris toimuvatesse kongressi vahevalimistesse sekkumise eest. Öeldes, et USA kehtestab Venemaale veel karmimad sanktsioonid, kui need praegu on.

Poliitiku sõnul olid Venemaa ametnikud eitanud valimistesse sekkumist.

"Ma arvasin, et meie jaoks oli oluline neile silma vaadata ja öelda, et hei, me teame, millega te tegelete," ütles Kennedy

Kennedy lisas, et talle jäi kohtumisest meelde põhimõte: "See, mida Venemaa tahab, on see, mida härra Putin tahab. Ja härra Putin tahab staatust ja võimu."

Kreml: ameeriklasi vaevavad stereotüübid ja russofoobia

Kremli kõneisik Dmitri Peskov ütles teisipäeval, et Kennedy väljaütlemiste näol on tegemist russofoobiaga, vahedas Meduza.

"Muidugi on raske neid ütlemisi mõista ja ma ei tea nende täpset konteksti," ütles Peskov viidates sellele, et USA senaator nimetas Putinit diktaatoriks.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: