Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trumpi-Putini kohtumise ajal toimub vähemalt neli meeleavaldust

Putin ja Trump 2017. aasta novembris Vietnamis APEC-i tippkohtumisel.
Putin ja Trump 2017. aasta novembris Vietnamis APEC-i tippkohtumisel. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Soome pealinnas 16. juulil toimuva USA presidendi Donald Trumpi ja tema Venemaa kolleegi Vladimir Putini kohtumise ajaks on Helsingi politsei registreerinud juba neli meeleavaldust. Samal ajal valmistuvad Soome võimud juba ajutise piirkontrolli kehtestamiseks Schengeni sisepiiril.

Helsingi politsei pressiesindaja Juha Hakola selgitas Ylele, et meelt avaldada kavatsevad Koonderakonna noorteorganisatsioon ja Soomes elavatest venelastest koosnev organisatsioon. Kahe ülejäänud meeleavalduse korraldajate kohta täpsem informatsioon veel puudub.

Juuni lõpus Facebookis loodud kogukond Helsinki for Human Rights kavatseb protestida nii Trumpi kui ka Putini poliitika vstu. Samas pole kogukonnas veel esile toodud kindlat korraldus meeskonda ning Hakolale pole grupp varasemast ajast tuttav.

Küll on aga Hakola kindel, et kohtumispäeva lähenedes registreeritakse meeleavaldusi veel.

Avalikku kogunemist puudutavad seaduses on kirjas, et meeleavalduse või muu avaliku koosoleku korraldamisest tuleb politseile teatada kuus tundi enne toimumist. Hakola aga soovitab teatada võimalikult varakult, sest niivõrd suure sündmuse ajal annab see paremaid võimalusi politseil korraldajatega detailides kokku leppida.

Meeleavalduste toimumiskohad selguvad alles siis, kui selgub presidentide täpne kohtumispaik.

Valitsusse kuuluva Koonderakonna noorteorganisatsiooni esimees Henrik Vuornos selgitas, et nemad iseenesest kahe riigipea kohtumise vastu ei ole. "Kuid me tunneme, et kodanikuühiskonna ülesandeks on tõstatada teemasid, mille üle riigijuhid ei pruugi olla võimelised diplomaatilisel tasandil samal viisil arutlema," sõnas ta.

Putinit kavatsevad noored koonderakondlased kritiseerida Krimmi poolsaare jätkuva okupeerimise eest, Trumpile heidavad nad aga ette Euroopa Liidu suhtes kehtestatud suuri imporditolle.

Meeleavaldusel osaleb umbes paarkümmend Koonderakonna noort.

Ajaleht Helsingin Sanomat kirjutab omakorda, et Soome võimud teevad seoses tippkohtumisega juba ettevalmistusi ajutise piirkontrolli kehtestamiseks Schengeni tsooni sisepiirides. Hetkel pole veel teada, kui pikast ajast jutt käib, kuid ajalehe kinnitusel on piiriületused tegelikult juba praegu võetud suurema tähelepanu alla.

Trump tahab kohtuda Putiniga ka ilma ühegi nõuniku juuresolekuta

USA avalikkuses on viimasel ajal seoses kohtumisega pälvinud kõige rohkem tähelepanu see, et allikate sõnul soovib Trump kohtuda Putiniga nö nelja silma all - ehk lisaks kahele riigipeale viibiksid ruumis vaid tõlgid.

Nõunikud ja abilised liituksid alles pärast kahepoolset vestlust. See tähendaks ka seda, et mingeid ametlikke märkmeid sellest vestlusest ei tehta. USA ametnikud olid sellise formaadi tõttu mures ka enne Trumpi kohtumist Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga.

Kui Trump ja Putin eelmise aasta suvel Hamburgis G20 tippkohtumisel esimest korda kokku said, oli lisaks tõlkidele ainsaks USA ametiisikuks, kes Trumpi ja Putini jutuajamisest osa võttis, tollane välisminister Rex Tillerson. Väidetavalt kujunes vestlus nii pikaks, et sisuliselt saatsid administratsiooni esindajad esileedi Melania Trumpi seda katkestama.

Samal tippkohtumisel, täpsemalt piduliku õhtusöögi ajal leidis aset ka teine juhtum, kus Trump ja Putin omavahel rääkisid. See vestlus kestis ligi tund aega ning selle tegi märkimisväärseks see, et kahe riigijuhi vestlust vahendas ainult Venemaa-poolne tõlk.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: