Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kasekamp USA presidendi nelja protsendi ideest: Trump on paadunud liialdaja

Politoloog, Toronto Ülikooli professor Andres Kasekamp kommenteeris USA presidendi soovitust tõsta NATO liikmesriikide kaitsekulutused nelja protsendini SKP-st Trumpile omaseks liialduseks.

"Trump on paadunud liialdaja," kommenteeris Kasekamp "Aktuaalse kaamera" stuudiointervjuus ootamatut soovitust olukorras, kus enamik riike püüab saavutada senist kaheprotsendist nõuet.

Kasekamp tõdes, et ka USA enda 3,5-protsendine panus ei lähe täielikult NATO-sse, vaid suurem osa sellest kulub näiteks sõjapidamisele Lähis-Idas ja mujalgi.

"Ei saa eeldada, et teised riigid hakkavad NATO-sse seda kulutama," leidis Kasekamp, uskudes, et Trump tahab oma soovitusega teisi riike lihtsalt tagant tõugata ning hirmutamine on USA presidendi silmis ainus viis liitlasi liigutama panna.

Saksamaa kritiseerimist Nord Stream 2 pärast pidas Kasekamp ootamatuks, kuivõrd NATO tippkohtumisel peaks räägitama julgeolekust, ent nüüd on sisse toodud kaubandusküsimus. Mida see tegelikult tähendab, saab ehk selgeks pärast Trumpi ja Putini kohtumist 16. juulil.

"See on ohtlik. Ei tohiks neid kaht asja kokku panna, aga Trumpi jaoks on see kõik üks pakett, üks kaup," tõdes Kasekamp.

Tema hinnangul ei suuda Trump aru saada, kuivõrd sellised rahvusvahelised organisatsioonid nagu NATO toovad kasu mõlemale poolele. "See on sarnane mõtlemisviis Putiniga," tõdes professor, ehkki nõustus, et oma iva selles mõttes, et Saksamaa on Putini vang, on.

Siiski usub Kasekamp, et nii ultimatiivses toonis esitatud süüdistused panevad sakslased Trumpi soovitule nimme vastupidiselt käituma.

Kasekamp sõnas, et liitlased on USA soovidele NATO tippkohtumisel seni ikka vastu tulnud ja lubanud oma kaitsekulutusi suurendada ning ohtu NATO ühtsusele ta ei näe, kuivõrd USA Kongressis ja Senatis on toetus NATO-le jätkuvalt suur.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: