Följeton | Eestlaste alkoholilembus kanti UNESCO vaimse pärandi nimistusse

Silt
Silt "Tasuta" Autor/allikas: ERR

Selle aasta 12. juulil toimunud UNESCO erakorralisel vaimse kultuuripärandi komitee istungil otsustati kiiret kaitset vajava kultuuripärandi nimekirja lisada kanne, mis kirjeldab eestlaste sünnipärast õigust tarbida etanoolipõhiseid vedelikke.

Konkreetset kannet puudutav osa UNESCO Eesti Rahvusliku Komisjoni edastatud pressiteatest on järgmine:

"Eestlaste alkoholilembuse juured on kaugel minevikus. Etanoolipõhiste vedelike tarbimine on käinud tähtsate otsuste tegemiste, lepingute sõlmimiste ning isiklike tähtpäevade tähistamise juurde. Vähem tähtis polnud pits viina olukorras, kus naabril oli sinust rohkem karjaloomi.

Tänasel päeval tarbitakse alkoholi peamiselt riigipühadel või nende läheduses, nagu näiteks 24. veebruar, 24. juuni ja 24. detsember ning kõigil teistel kuupäevadel, mis jäävad nende pühade vahele.

Eestlastel on etanoolipõhistele vedelikele samasugune õigus nagu Ameerika põlisrahval peioote-kaktusele või soodustustele hasartmängude korraldamisel. Seetõttu mõistab UNESCO hukka igasugused riiklikud katsed alkoholitarbimist piirata.

Kui inimeste soov odavat etanooli tarbida on viidud nii kaugele, et nad on valmis seisma tänaval, kus magavad rahvasaadikute abikaasad ja lapsed, siis on selge, mis neile elus kõige tähtsam on.

Südantlõhestavad kaadrid iseseisvuspäeval Läti poole looklevast represseeritute autokolonnist on Eesti valitsuse küünilise poliitika ilmselge tagajärg. Seetõttu kantakse eestlaste sünniõigus uimastavatele beveraažidele vaimse kultuuripärandi nimistusse kohe laulupeo ja Kihnu mustri vahele."

UNESCO pressiteatele reageeris Vabariigi Valitsus pressikonverentsiga, milles lubati alkoholipoliitikas koheselt ellu viia olulisi muudatusi.

"Küsisime massidelt, mida nad tahavad," alustas peaminister Jüri Ratas oma avaldust. "Massid ütlesid, et nad tahavad tasuta alkoholi. Meie usaldame masse. Massid teevad alati kaalutletud ja informeeritud otsuseid. Ja kui massid tahavad tasuta alkoholi, siis seda peavad nad ka saama!"

Avaldusele järgnes ajakirjanike tormiline aplaus.

Edasi selgitati, et alates 1. septembrist ilmuvad osade apteekide akendele pokaalidega logod, mille juures on tekst "TASUTA". Sellistest apteekidest saavad kõik Eesti kodanikud, kes oma isikustatud alkoholikaardi korrektselt valideerivad, ööpäevaringselt nii palju tasuta 98-protsendilist piiritust, kui nad soovivad.

Lähenevate valimiste valguses reageeris otsusele muidugi ka opositsioon:

"Pakkuda inimestele piiritust ilma Mehukattita on rahva mõnitamine," kirjutas peaministrikandidaat Kaja Kallas oma sotsiaalmeedias. EKRE aseesimees Jaak Madison lisas postitusele oma kommentaari: "#absurd".

Kaja Kallasele vastas aga ka kevadel valitsusest taandunud Jevgeni Ossinovski: "Lisatud suhkrud või kunstlikud magustajad pole ka just rahva huvides, või mis, Reformierakond? SDE soovitab tervislikuma alternatiivina piiritusele peale hammustada soolakurki või voblat!"

* Käesoleva artikli näol on tegemist följetoniga.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: