Följeton | Teadlane: MMS-i propageerijaid ravib tõhusalt urvaplaaster

MMS-i pudelid.
MMS-i pudelid. Autor/allikas: kuvatõmmis

Hoolimata teaduse ja tõenduspõhise meditsiini populariseerijate pingutustest on muidu usuleiged eestlased üsnagi ebausklikud. Paljudel kuulub horoskoop siiani igapäevase hommikumenüü juurde ja isegi tõsise tervisemure korral pöördutakse tihti erinevate šarlatanide poole, kes lubavad lihtsaid, ent reaalsuses mittetoimivaid lahendusi.

Võib-olla on sellele murettekitavale olukorrale loota aga leevendust. Nimelt andis Šveitsi teadlane doktor Helga van Nüppelkann novembris teada, et tema meetod ebateaduste propageerijate ravimiseks on jõudnud inimkatseteni.

"Avastus tuli üsna kogemata," ütles doktor Nüppelkann intervjuus mainekale teadusžurnaalile Monthly Beating for Science. "Olime katsealustega proovinud kõike. Seletasime ilusti lahti, kuidas tõenduspõhine meditsiin töötab. Näitasime neile dokumentaalfilme ja andsime lugeda populaarteaduslikke väljaandeid, kus artiklid on nii lihtsas keeles, et titt saaks ka aru. Möönsime, et kindlasti ei tea me inimese kohta veel kõike, aga need kes väidavad, et kõigile probleemidele on üks universaalne lahendus, ei ole kindlasti hea peal väljas."

Helga van Nüppelkann jätkas intervjuus, et kõik katsealused jätkasid endiste kommetega. Kes tarbis endiselt homöopaatilisi terakesi, kes lahutas mehest, kui horoskoop seda soovitas ja oli ka neid, kes arsti poole pöördumise asemel süütasid ainult küünla ja lootsid Jumala tervendavale jõule.

"Rahulikul meelel on kindlasti tervistavaid omadusi, aga kui ma pärast kõiki neid ebaõnnestumisi tabasin oma ämma horoskoopi lugemas, läks mul silme eest mustaks," sõnas doktor Nüppelkann. "Paigaldasin sealsamas ämma vasakule tuharale urvaplaastri ja ennäe imet, ta keeras seepeale lehte. Uuel leheküljel oli kolme kuu ilmaennustus. Niisiis installeerisin ka tema paremale tuharale urvaplaastri ja ämm hakkas kohe koomikseid lugema. Mind oli saatnud edu!"

Doktor Nüppelkann kordas katset mehega, kes selle asemel, et lonkava jalaga koer veterinaari juurde viia, riputas ta kaelarihma külge "tervendava" kristalli. Nüppelkanni katse õnnestus – mehe soov lemmiklooma piinata vähenes 70%.

Samuti sai urvaplaastrist abi ema, kes tilgutas oma halveneva nägemisega lapsele MMS-i silma. Edukas oli ka urvaplaastri paigaldamine mehele, kes need tilgad emale oli müünud – ärimehe tahtmine MMS-i müüa vähenes 85%.

"Urvaplaaster on universaalne lahendus paljudele probleemidele," tõdes Nüppelkann. "Järgmises faasis üritame katsealuste ringi laiendada ka valelike poliitikute, roolijoodikute ja elatisraha võlgnikeni."

Teadusžurnaal väidab, et urvaplaastri tugevaim külg on see, et ta on 100-protsendiliselt looduslik. Käsikäes testidega otsitakse muidugi variante ka urvaplaastri monetiseerimiseks – ei saa ju lubada, et igaüks läheb metsa, murrab sealt endale suvalise oksarao ning saabki kohe abi. Iga urvaplaaster peab vastama Euroopa Liidu meditsiinistandarditele ja saama eraldi kasutusloa.

Millal urvaplaaster aga meie Haigekassa poolt hüvitatavate ravimite nimekirja võiks jõuda? Sellega võib aega minna, sest praeguse seisuga on inimkatsed väiksel pausil. Helga van Nüppelkann arreteeriti Šveitsi föderaalse kriminaalpolitsei poolt neljapäeva hommikul, kui ta üritas urvaplaastrit paigaldada 5-aastasele vennapojale, kes uskus veel Jõuluvanasse.

"Frau Nüppelkann üritas kehaliselt karistada viieaastast last," seisis politsei pressiteates. "Sellega ei saa me leppida. Ainus, kes lapsi füüsiliselt karistada tohib, on Jõuluvana institutsioon ja sedagi ainult siis, kui tegemist on halbade lastega. Häid pühi kõigile!" •

* Käesoleva artikli näol on tegemist följetoniga.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: