NALJANURK | Indrek Tarand tungis 8-aastase poisi sünnipäevapeole

Eesti Televisiooni saate
Eesti Televisiooni saate "Põhjala pärlid. Toila" võtetel, saatejuht Indrek Tarand. Autor/allikas: Ülo Josing / ERR

Kui oled just äsja paar nädalat Eestist eemal olnud, siis võivad praegused lehepealkirjad silme eest kirjuks võtta. Misasi on see ränderaamistik, millest kogu ajakirjandus kisendab? Miks erakond Isamaa nii puhevil on? Miks vedeleb alati soliidne eurosaadik pikali lörtsis?

Mõistmaks aga, kuidas olukord eelpool nimetatud ränderaamistiku ümber eskaleerus selleni, et Indrek Tarand ilmus kutseta 8-aastase Michael-Toomase sünnipäevapeole, peame vaatama ajajoonel natuke tagasi.

Käesoleva aasta kevadel vahetas aina kahaneva populaarsusega erakond IRL oma nime Isamaa vastu välja. See meeleheitlik samm tõstis erakonna reitingut ainult protsendipunkti võrra, vaevu künnise piirile (allikas: ERR.ee reitingute leht), sest oodatult, nagu eraisiku puhul, ei kustuta nimevahetus ka juriidilise isiku mineviku taaka.

Ootamatult langes loetud kuid enne valimisi Isamaa sülle aga tõeline taevamanna – koalitsiooni konsensust vajas ÜRO globaalne ränderaamistik, millega oli tegelikult tööd tehtud juba üle aasta. Raamistikuga ühinemisest keeldumine oli Isamaa oodatud võimalus valitsuse potentsiaalse lõhkumise hinnaga särada, et kindlustada endale mõned soojad kohad järgmises Riigikogu koosseisus. Leidus inimesi, kelle väitel on lepe suisa ohuks Eesti suveräänsusele.

Teiste koalitsioonipartnerite sõnul olevat ränderaamistik aga õiguslikult mittesiduv dokument, mille ainus eesmärk on sõnastada põhimõtted rändekriisi ohjamiseks ning tõhustada riikidevahelist rändealast koostööd.

VÕI NII NAD SULLE RÄÄGIVAD!

Tegelikult tuli muidugi välja, et tõlkes on paljugi kaduma läinud – seda enam, et leppe sõlmimisel lähtutakse originaalkeelsest ehk ingliskeelsest dokumendist. Toome siinkohal välja ainult mõned alarmeerivad paragrahvid, mille päris filoloogid on meie jaoks ära transleerinud:

Punktis 16.(6) seisab, et üks raamistiku eesmärkidest on "Õiglase ja eetilise töölevärbamise hõlbustamine ning inimväärset tööd võimaldavate tingimuste tagamine". Ingliskeelsest dokumendist otse tõlkides on aga hoopis kirjas: "16.(6) Eesti mees peab migrandile loovutama oma töökoha, kui sisserändaja on selleks kolm korda selgesõnaliselt soovi avaldanud."

Punktis 29.f) on kirjas: "vähendame kinnipidamise negatiivseid ja võimalikke kestvaid mõjusid migrantidele, tagades […] juurdepääsu […] piisavale eluasemele kooskõlas rahvusvahelise inimõigusi käsitleva õigusega". Antud punkti päris tõlge oleks: "Eesti mees peab migrandile loovutama oma korteri ja auto, kui sisserändaja on selleks kolm korda selgesõnaliselt soovi avaldanud."

Punkt 32.e) ütleb: "võimestame naissoost migrante, kõrvaldades soopõhised diskrimineerivad piirangud formaalsele töölevõtmisele". Originaalist tõlkides seisab seal hoopis "32.e) Eesti mees peab migrandile loovutama oma naise, kui sisserändaja on selleks kolm korda selgesõnaliselt soovi avaldanud."

Nagu nendest üksikutest näidetest välja tuleb, oli Isamaa mure põhjendatud. Tähelepanu ja värske võim, mille Isamaa sai, ei meeldinud muidugi EKRE-le ning konservatiivne erakond otsustas rändeleppe Riigikogus arutamise päeval korraldada meeleavalduse, mis jääb igaveseks ajalukku "verise esmaspäeva" nime all.

Nimelt ilmus meeleavaldusele kutsumata Indrek Tarand, kes haaras korraldajatelt mikrofoni ning soovitas kogunenud publikul sotse valida. Meeleavaldajate arvates polnud see suurem asi mõte ja bravuurikas eurosaadik lohistati sõna otseses mõttes läbi muda platsilt minema.

Kõigest hoolimata said sotsid oma tahtmise ning ränderaamistik leidis tänu Reformierakonna otsustamatusele Riigikogu õnnistuse. Võidujoovastuses Indrek Tarandil oli aga endiselt hammas verel ning pärast "verise esmaspäeva" sündmusi otsustas mees vanalinnas pidu jätkata.

Tarand tungis sisse esimesse ettejuhtuvasse pitsarestorani, kus parasjagu pidas oma kaheksandat sünnipäeva pahaaimamatu väike Michael-Toomas. Pealtnägijate sõnul ronis eurosaadik jalgupidi lauale pitsade otsa ning kutsus lapsi üles sotse valima. Samuti loopis mees sünnipäevakülalistele brošüüre Karl Marxi õpetussõnadega.

"See oli kohutav!" ütles sündmusel osalenud 7-aastane Laura-Beryl-Angelina. "Indrek Tarand hüppas meie pitsade otsas, võttis sünnipäevalapselt ära kõik kingid ning jagas need külaliste vahel laiali."

"Ta ütles, et meil kõigil võiks sünnipäev olla," kinnitas kogetut 8-aastane Reimo-Brad. "Ümbrikud pani Tarand enda tasku, aga muidu oli ka veidi tore kellegi teise sünnipäeval kinki saada."

Pärast kinkide laialijagamist kadus eurosaadik pizzeria'st, aga teiste pealtnägijate kinnitusel märgati Tarandit hiljem ka rahvusooper Estonia laval keset etendust sotside voldikuid publikusse loopimas. •

* Käesoleva artikli näol on tegemist följetoniga.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: