Kohtunik: elatismäär pole Eesti keskmise perekonnaga kooskõlas

Eurod
Eurod Autor/allikas: Postimees/SCANPIX

Tartu ringkonnakohtu esimehe, tsiviilkohtunik Kersti Kerstna-Vaksi sõnul pole elatismäär enam Eesti keskmise perekonnaga kooskõlas ning ei arvesta üldse laste arvu.

"See on muidugi positiivne, et miinimumpalk tõuseb, kuid see ei tähenda, et inimeste sissetulekud alati koos sellega kasvaksid," ütles Kerstna-Vaks usutluses Eesti Päevalehele.

Tema sõnul ei arvesta miinimumelatismäär üldse laste arvu. "On kolme- ja viielapselisi perekondi, vaidlused tekivad olukorras, kus ülalpidajal on uuest kooselust veel lapsi. Kui inimesel on näiteks neli last, peab ta seaduse järgi maksma elatist kahe miinimumpalga ulatuses - kokku 1000 eurot," märkis ta.

"Kohtunike töö seisukohast on üks suuremaid probleeme see, et inimesed varjavad oma sissetulekuid. Paljudel juhtudel tõepoolest, vaadates kohustatud isikute deklareeritud sissetulekuid, tundub, et nad tõesti ei suuda maksta. Tõendamine muutub aja- ja ressursimahukaks, seda ka riigile," ütles kohtunik.

Samas on kohtuniku sõnul riigikohus oma lahendites märkinud, et esindaja kulud on mõnikord nii suured, et sellest jõuaks suhteliselt pikalt elatist maksta.

"Inimene, kes väidab, et ta ei suuda maksta elatist miinimummääras, kulutab suhteliselt suuri summasid õigusabile," ütles Kerstna-Vaks.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: