Prantsusmaa ja Venemaa saatsid Ida-Ghoutasse humanitaarabi

Ida-Ghouta enklaavist evakueeritud inimesed.
Ida-Ghouta enklaavist evakueeritud inimesed. Autor/allikas: Louai Beshara/AFP Photo/Scanpix

Prantsusmaa ja Venemaa saatsid laupäeval humanitaarabilennuki endisse Süüria mässuliste enklaavi Ida-Ghoutasse, mille režiimi väed pärast viis aastat kestnud piiramist aprillis vallutasid.

Vene sõjaväe transpordilennuk An-124 startis öösel Chateauroux´ lennuväljalt 50 tonni meditsiini- ja muu humanitaarabiga, ütles lennuvälja juht Mark Bottemine.

Lennuk suundub Süüria lääneosas asuvasse Venemaa Hmeimimi lennuväebaasi. Abi toimetatakse hädalistele ÜRO humanitaarabi koordineerimise büroo (OCHA) järelevalve all, protsessis osalevad ka Süüria Araabia Punase Poolkuu ja Venemaa esindajad ning osa abist antakse ka Punase Poolkuu hallatavatele haiglatele.

Tegemist on esimese ühise humanitaaroperatsiooniga Süürias Venemaa ja lääneriigi vahel.

Vene president Vladimir Putin arutas telefonivestluses Prantsuse riigipea Emmanuel Macroniga Süüria sõja lahendamisprotsessi humanitaaraspekte, teatas Kremli pressiteenistus laupäeval.

Presidendid arutasid "mitut rahvusvahelist ja piirkondlikku probleemi oma 15. juulil Moskvas peetud kohtumise järelsammuna", seisis teates.

"Pooled pöörasid erilist tähelepanu Süüria lahendamisprotsessi humanitaaraspektidele, muuhulgas ühise Vene-Prantsuse algatuse elluviimisele abi toimetamiseks Ida-Ghouta elanikkonnale," teatas Kremli pressiteenistus.

Avalduses seisis, et humanitaarabi tuleb jaotada "humaansuse, neutraalsuse, erapooletuse ja iseseisvuse põhimõttel eranditul kõikjal Süüria territooriumil".

Prantsuse välisministeerium teatas, et Prantsusmaa on saanud Venemaalt "tagatised", et Süüria režiim ei takista abi jaotamist ja seda ei konfiskeerita poliitilistel eesmärkidel.

Endine Prantsuse suursaadik Süürias Michel Duclos ütles, et Prantsusmaa võtab humanitaarabi vallas Venemaa ja Süüria Punase Poolkuuga koostööd tehes arvestatavaid riske.

"Missugused mehhanismid tagavad, et seda abi ei suunata kõrvale või ei kasutada ära Bashar al-Assadi poliitilistel eesmärkidel?" küsis endine diplomaat.

Vene kaitseministeerium teatas, et abi jaotatakse "kooskõlas rahvusvahelise humanitaarõigusega".

Süüria režiimi sõjalise operatsiooni ajal Ida-Ghouta tagasivõtmiseks sai märtsis ja aprillis surma üle 1700 tsiviilelaniku ning piirkonnast evakueeriti üle 160 000 inimese.

Meditsiiniline abi on eelkõige mõeldud neile 500-le, kes on raskelt vigastatud, ja neile 15 000-le, kes said sõjategevuses piirkonna pärast kergemaid vigastusi.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: