Vargad viisid Rootsi toomkirikust 17. sajandi kroonijuveelid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Rootsi võimud otsivad kaht varast, kes viisid teisipäeval Strängnäsi toomkirikust minema väärtuslikke ajaloolisi kuldesemeid ja juveele.

Keset päeva toimunud suurvarguse käigus langes kurjategijate saagiks muuhulgas kaks kullast ja kalliskividega kaunistatud krooni, kullatud kroonimisõun ja veel hulk väärisesemeid. Varandus on pärit 17. sajandi algusest, kuningas Karl IX ja tema abikaasa Christina päevilt. Karl IX oli Gustav Vasa noorim poeg ja Gustav II Adolfi isa, vahendasid SVT, Yle ja Guardian.

Karl IX on maetud Strängnäsi katedraali ning varastatud esemed olid kasutusel tema matusetseremoonial 1611. aastal. Tema abikaasa kuninganna Christina suri 1625. aastal ja maeti oma mehe kõrvale.

Strängnäsin katedraali pressiesindaja Catharina Fröjd ütles ajalehele Aftonbladet, et varastatud esemete hinda ei ole võimalik nimetada, sest tegu on sisuliselt hindamatute ajaloo- ja kultuuriväärtustega.

Strängnäsi diakon Christofer Lundgren selgitas omakorda, et esemed olid küll kindlustatud, kuid ajaloolist väärtust silmas pidades ei oma see asjaolu erilist tähtsust.

"Need esemed on ainulaadsed ja väga tuntud. Neid ei saa lihtsalt müüa ei Rootsis ega ka mujal," nentis ta.

Vargad kasutasid mootorpaati

Pealtnägijate sõnul saabusid vargad Stockholmi lähistel Mälareni järve kaldal asuvasse Strängnäsi katedraali teisipäeval keskpäeva paku, haarasid kiirelt kroonijuveelid ja jooksid minema. Mingit vägivalda nad ei kasutanud ning keegi intsidendi käigus viga ei saanud.

Varguse ajal oli toomkirik külastajatele avatud ning samal ajal toimus seal lähistel ka rahvarohke toidufestival.

Kurjategijad jooksid sadamas ootel olnud mootorpaati ning põgenesid.

Politsei on alustanud varaste tabamiseks suuroperatsiooni ning neid otsitakse nii maal kui ka veekogudel. Kaasatud on ka helikopterid.

Hetkel pole teada, kas vargad suundusid itta Stockholmi poole või läände Västeråsi ja Eskilstuna suunas.

Samas on politsei hetkel veendunud, et varastatud kroonijuveelid õnnestub tagasi saada, sest kuritegelikus maailmas on väga vähe inimesi, kes on valmis või suudavad niivõrd tuntud esemetega äritseda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: