Rootsi kohus mõistis kroonijuveelide varastamises osalenud mehe vangi ({{commentsTotal}})

Varastati mõlemad fotol olevad kroonid ja suurem kroonimisõun.
Varastati mõlemad fotol olevad kroonid ja suurem kroonimisõun. Autor/allikas: The Royal Armoury / Public Domain CC 3.0 BY-SA

Rootsi kohus mõistis reedel 4,5 aastaks vangi noormehe, keda süüdistati möödunud aasta suvel aset leidnud varguses, mille käigus viidi Strängnäsi toomkirikust minema 17. sajandist pärinevad kroonijuveelid.

22-aastase süüdimõistetu näol ei ole tegu ainsa isikuga, kes võimud juhtumiga seostavad. Tema kaks väidetavat kaasosalist - 26- ja 24-aastane mees - on vahi all ja ootavat kohut, vahendas The Local.

Stockholmi lähistel Mälareni järve kaldal asuvasse Strängnäsi katedraali saabusid kaks varast eelmise aasta 31. juuli keskpäeval, haarasid kiirelt kroonijuveelid ja jooksid minema. Mingit vägivalda nad ei kasutanud ning keegi intsidendi käigus viga ei saanud.

Varguse ajal oli toomkirik külastajatele avatud ning samal ajal toimus seal lähistel ka rahvarohke toidufestival. Kurjategijad põgenesid sadamas ootel olnud mootorpaadi abil.

17. sajandist pärinevad väärtuslikud esemed leidis jaanuaris üks Stockholmi turvamees, kelle tähelepanu pälvis pargitud auto peale tõstetud prügikast, mille peale olid soditud sõna "pomm". Õnneks ei lastud prügikasti näiteks pommiroboti abil puruks, vaid võimuesindajad tutvusid selle sisuga ning väärtuslikud esemed saadeti ekspertiisi.

22-aastane oli kinni peetud seoses sellega, et sündmuskohalt leiti tema verd, kuid seni oli ta kinnitanud, et vargusega ta seotud ei olnud ning oli ainult hankinud põgenemiseks kasutatud sõidukid. Kui aga kahelt üles leitud esemelt leiti tema DNA-d, tunnistas ta ka varguses osalemise üles.

Eskilstuna kohus karistas noormeest nelja aasta ja kuue kuu pikkuse vanglakaristusega.

Varastatud esemete hulgas oli kaks kullast ja kalliskividega kaunistatud krooni, kullatud kroonimisõun ja veel hulk väärisesemeid. Varandus on pärit 17. sajandi algusest, kuningas Karl IX ja tema abikaasa Christina päevilt. Karl IX oli Gustav Vasa noorim poeg ja Gustav II Adolfi isa. Karl IX on maetud Strängnäsi katedraali ning varastatud esemed olid kasutusel tema matusetseremoonial 1611. aastal. Tema abikaasa kuninganna Christina suri 1625. aastal ja maeti oma mehe kõrvale.

Eelpool mainitud esemed võiksid asjatundjate hinnangul maksta umbes 6,2 miljonit eurot, kuid samas on tegu nii ainulaadsete esemetega, et praktikas oleks neid äärmiselt keeruline rahaks teha.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: