Rootsi politsei usub, et on varastatud kroonijuveelid üles leidnud ({{commentsTotal}})

Varastati mõlemad fotol olevad kroonid ja suurem kroonimisõun.
Varastati mõlemad fotol olevad kroonid ja suurem kroonimisõun. Autor/allikas: The Royal Armoury / Public Domain CC 3.0 BY-SA

Rootsi politsei usub, et eelmisel suvel Strängnäsi toomkirikust varastatud ajaloolised kroonijuveelid on üles leitud.

Ajalehe Aftonbladet andmetel leiti kuldesemed ja juveelid ühest Stockholmi piirkonnas asunud prügikastist. Politsei on lubanud teema kohta hiljem ametlikult informatsiooni jagada, kuid enne vajab esemete autentsus ekspertide poolt kontrollimist, vahendas Yle.

Stockholmi lähistel Mälareni järve kaldal asuvasse Strängnäsi katedraali saabusid kaks varast eelmise aasta 31. juuli keskpäeval, haarasid kiirelt kroonijuveelid ja jooksid minema. Mingit vägivalda nad ei kasutanud ning keegi intsidendi käigus viga ei saanud.

Varguse ajal oli toomkirik külastajatele avatud ning samal ajal toimus seal lähistel ka rahvarohke toidufestival. Kurjategijad jooksid sadamas ootel olnud mootorpaati ning põgenesid.

Septembris pidas politsei kahtlustatavana kinni ühe 22-aastase mehe, kusjuures teisipäeval oli tema kohtuprotsessi viimane istungipäev. Kohtuistung aga katkestati, kui prokurör teatas, et osa röövsaagist on ilmselt üles leitud.

Varastatud esemete hulgas oli kaks kullast ja kalliskividega kaunistatud krooni, kullatud kroonimisõun ja veel hulk väärisesemeid. Varandus on pärit 17. sajandi algusest, kuningas Karl IX ja tema abikaasa Christina päevilt. Karl IX oli Gustav Vasa noorim poeg ja Gustav II Adolfi isa. Karl IX on maetud Strängnäsi katedraali ning varastatud esemed olid kasutusel tema matusetseremoonial 1611. aastal. Tema abikaasa kuninganna Christina suri 1625. aastal ja maeti oma mehe kõrvale.

Eelpool mainitud esemed võiksid asjatundjate hinnangul maksta umbes 6,2 miljonit eurot, kuid samas on tegu nii ainulaadsete esemetega, et praktikas oleks neid äärmiselt raske müüa.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: